Magazin

100 milyon Kalaşnikof

100 milyon Kalaşnikof

Rus ORT televizyonu, 55 yıldır üretilen Rus yapısı Kalaşnikof marka tüfeklerden dünyada 100 milyon adet bulunduğunu açıkladı.

Tüfeğin yaratıcısı eski SSCB ordusu mensubu Mikhail Kalaşnikof`un dün 83 yaşına basması dolayısıyla ORT`de yayınlanan haberde, dördüncü kitabını yazmak için bilgisayar yerine hala daktilo kullanan ve kırda bir ahşap evde yaşayan Kalaşnikof`un birkaç görüntüsü yayınlandı.

Urallar`da İjevsk`teki fabrikanın etüd bürosu şefliğini hala yürüten Klaşnikof, "Bu sistemi askerlerimize yardım etmek için, onların da Almanlarınki gibi bir tüfeği olsun diye icat ettim" dedi.

Güvenilirliğiyle tanınan "Kaleş" bugün dünyada 50 ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullanılıyor. Klasik modeli AK-47, ulusal kurtuluşun simgesi olarak Mozambik bayrağını süslüyor. Kalaşnikof ayrıca, Goran Bregoviç`in ünlü yönetmen Emir Kustarica`ın "Underground" filmi için hazırladığı şarkıya da esin kaynağı olmuştu.

Ruslar şimdilerde AK-74M ve türevleri AK-101 ve AK-105 olmak üzereyeni üçüncü kuşak Kalaşnikoflar üretiyor.
Yayın tarihi: 11.11.2002
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.