Magazin

100 kişiden 8'i diş fırçalıyor

100 kişiden 8'i diş fırçalıyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Kandemir, diş fırçası satışlarına bakıldığında, nüfusun sadece yüzde sekizinin düzenli diş fırçaladığının anlaşıldığını belirtti.

Kandemir, yaptığı yazılı açıklamada, diş kayıplarına neden olan diş eti hastalıkları ve diş çürüklerini önlemek için diş fırçası ile diş ipini düzenli kullanmak gerektiğini bildirerek, Türkiye genelinde 1986 yılında 13 milyon diş fırçası satılırken, bu rakamın 2001 yılında18 milyona çıktığını kaydetti. Prof. Dr. Kandemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Düzenli diş fırçalayan bir kişinin yılda dört fırça tüketmesi gerekir. 2001 yılında satılan 18 milyon adet fırçayı dörde böldüğümüzde, 4.5 milyon kişinin düzenli diş fırçaladığı ortaya çıkmaktadır. Süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren çocuğun dişleri anne ya da babası tarafından fırçalanmalıdır. Çocuk ancak beş yaşından itibaren dişlerini kendi fırçalayabilir. Beş yaşın altında yaklaşık yedi milyon çocuk olduğunu düşünür ve bunları çıkarırsak, nüfusun yaklaşık 60 milyonunun dişlerini düzenli fırçalaması gerekmektedir.''

2001 yılında diş ipi kullananların sayısının 57 bin olduğunu, diş ipi kullanması gereken 52,5 milyon kişiden ancak binde birinin diş ipi kullandığını belirten Kandemir, ''Türkiye'de 20 bin diş hekimi var. Buhekimler kendileri diş ipi kullansa, anne, baba ve kardeşlerine kullandırsa toplam 80 bin kişinin diş ipi kullanması gerekirdi. Ama busayı 57 bin kişide kalmış durumda'' görüşünü savundu. Kandemir, diş ipi kullanma eğitiminin çocuklara 6-8 yaşları arasında verilmesi gerektiğini de bildirdi.

(aa)
Yayın tarihi: 29.07.2002
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.