Magazin

100 bin dolarlık SARS sigortası

100 bin dolarlık SARS sigortası

Tayland hükümeti Çin´den başlayarak özellikle Doğu Asya ülkeleri olmak üzere uluslararası bir salgın boyutlarına ulaşan SARS karşısında turizm sektörünü korumak için çareyi turistleri sigortalamakta buldu.

En önemli döviz kaynaklarından biri olan turizm sektörünü kurtarmak için Tayland hükümeti ülkeyi ziyaret eden her turistin 100 bin dolarlık (yaklaşık 150 milyar lira) ücretsiz sağlık sigortasından yararlandırmaya karar verdi. Tayland turizm idaresinden ypılan açıklamada, 20 Mayıs´tan itibaren altı aylık bir süre içinde Tayland´a giriş yapacak turistlerin hastalık belirtisi gösterdikleri takdirde söz konusu sigortadan yararlanabilecekleri belirtildi.

SARS görülmedi ama turist sayısı azaldı
Gözlemciler, Tayland´ın SARS salgının kendisinden değil yarattığı korkudan olumsuz etkilendiğini vurguluyor. Turizmden geçen yıl 8 milyar dolardan fazla gelir elde etmiş olan ülkede şimdiye dek SARS vakası görülmemesine rağmen, riskli ülkelere yakınlığından dolayı nisan ayında gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 azaldığı bildiriliyor.
Yayın tarihi: 22.05.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.