Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

10 milyar dolarlık define

10 milyar dolarlık define

Hazine avcıları, Şili'nin Robinson Crusoe adasında mücevherler ve altın paralardan oluşan 10 milyar dolar değerinde bir define bulduklarını söylüyor.

Şili'nin 700 kilometre batısındaki Juan Fernandez takımadalarının bir parçası olan Robinson Crusoe adasında bugünlerde define heyecanı yaşanıyor. Wagner Salvage adlı Şili şirketi, 10 milyar dolarlık hazine bulduğunu açıkladı.

1715'te gömülmüş olabilir
Şirket, 600 varil içindeki definenin yerini gelişmiş robotlarla belirlemiş. Define avında kullanılan söz konusu robotların, yeraltındaki cisimlerin atom yapısını tahlil edebilecek gelişmişlikte olduğu belirtiliyor. Şirkete göre define, sadece denizden ulaşılabilen üç ayrı mağarada, üç günlük bir çalışma sonunda bulundu. 18'inci yüzyıldan beri hazine avcılarını peşinden koşturan definenin adaya 1715 yılında gömüldüğüne inanılıyor.

Define kime ait?
Wagner Salvage şirketi yetkilileri, hazineyi günışığına çıkaracak kazılara başlamak için izin başvurularının sonuçlanmasını beklediklerini açıkladı. Definenin kime ait olduğu sorusunun yanıtı ise henüz belli değil. Şili hükümeti hazinenin devlete ait olduğunu söylüyor. Wagner Salvage ise definenin yarısında hak iddia ediyor ve bunu hayır kurumlarına bağışlayacağını belirtiyor.

Defoe'ya ilham kaynağı olmuştu
Robinson Crusoe adası, yüzyıllar boyunca korsanların uğrak yeriydi. Ada, İngiliz yazar Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe adlı romanına ilham kaynağı olmuştu.

Romanda bu adada mahsur kalan ve beş yıl sonra kurtarılan İskoçyalı denizci Alexander Selkirk'ün hikayesi anlatılıyor.
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.