Magazin

10 çocuktan 7'sinin sağlık sorunu var

10 çocuktan 7'sinin sağlık sorunu var

İstanbul'da, sosyo-ekonomik düzeyi düşük yaklaşık 30 bin öğrenci üzerinde yapılan taramada, öğrencilerin yüzde 73'ünün çeşitli sağlık sorunları bulunduğu belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı, ''İstanbullu Paylaşıyor'' kampanyası kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlediği, sosyo-ekonomik düzeyi düşük ve sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin yoğun olduğu 104 ilköğretim okulunda, Kasım 2001-Mayıs 2002 tarihleri arasında yaptığı sağlık taramasının sonuçlarını açıkladı.

Bağcılar, Pendik, Gaziosmanpaşa, Ümraniye, Kadıköy, Avcılar, Esenler ve Sultanbeyli ilçelerini kapsayan ve 16'sı doktor olmak üzere 60 kişinin görev aldığı taramalarda 29 bin 417 öğrenci muayene edildi. Muayene sonucu öğrencilerin 21 bin 452'sinde (yüzde 73) çeşitli sağlık sorunları tespit edildi.

Öğrencilerin yüzde 20'sinde görülen üst solunum yolu rahatsızlıkları ilk sırayı alırken, bunu yüzde 10 ile anemi (kansızlık), yüzde 7.5 ile görme bozukluğu, yüzde 7 ile bağırsak paraziti ve diğer hastalıklar izledi.

YETERSİZ BESLENİYORLAR
Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Doç. Dr. Ahmet Zeki Şengil, sağlık sorunu tespit edilen çocuklardan yüzde 50'sine ilaç verildiğini, yüzde 15'inin ise uzmana sevk edildiğini bildirdi.

Doç. Dr. Şengil, üst solunum yollarında görülen hastalıkların mevsimsel nedenlerden kaynaklandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Tarama bölgelerinde elde ettiğimiz en çarpıcı bulgu, kansızlık ve gelişim geriliği. Bunun nedeni de ailelerin ekonomik yetersizliklerinden dolayı çocuklarını yeterince dengeli ve düzenli besleyememesidir. Anemi, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimini etkiliyor. Önümüzdeki dönem okullarda bunu giderici çalışmalar yapılması lazım.

Bir diğer önemli bulgu ise paraziter enfeksiyonlar. Bu da daha çokhijyen yetersizliğinden kaynaklanıyor. Çocuklar mutlaka hijyen konusunda eğitilmelidir.''

Doç. Dr. Şengil, yapılan muayenelerde göz ve diş sorunlarına da rastlanıldığını, bu tür sorunu olan çocukların daha önce hiç doktora gitmediğinin tespit edildiğini ifade ederek, ''Nedensiz baş ağrısı şikayetlerinin çocuklarda sık görülmesi, bu tür bir sorundan kaynaklanabilir'' dedi.

Doç. Dr. Ahmet Zeki Şengil, kampanyanın önümüzdeki öğretim yılında da sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

(aa)
Yayın tarihi: 07.08.2002
222
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.