Magazin

10 bin yıldır bira içiyoruz

10 bin yıldır bira içiyoruz

Birayla ilgili "her şeyi" öğrenmek için "Efes Pilsen ile Biranın Sergisi"ne gidebilirsiniz.

Türkiye'nin ilk bira sergisi başladı. Yarın İstanbul'daki son günü. Sonra Efes Pilsen Blues Festivali ile Türkiye'yi gezmeye başlayacak.

"Efes Pilsen ile Biranın Sergisi"nde biranın tarihini, kökenlerini, dünyada ve Türkiye'deki gelişimini, bira üretimini ve çeşitlerini görüyorsunuz. Ayrıca biranın sosyal hayattaki yeri gibi konular da anlatılıyor.

Sergiyi gezerken biranın ana maddeleri olan arpayı, şerbetçiotunu çuvallar içinde görüp elleyebiliyorsunuz. Her masanın yanında bir bira fıçısıyla eski dönemlerden çıkıp gelmiş gibi misafir bekleyen bir bira bahçesinde soluklanabiliyorsunuz.

Birbirinden ilginç ve güzel bira sifonlarını deneyebiliyorsunuz. Sadece replikalar, şişeler, fotoğraflardan oluşmuyor sergi. Bir de ufak ekranlarda biranın tarihinden eski reklamlara, nasıl üretildiğine dair bira ile ilgili Çağdaş Arpaç'ın hazırladığı 3-7 dakikalık kısa filmler izleyebiliyorsunuz.

"Bu serginin devamı gelebilir"
Bu sergi aslında daha büyük bir projenin sadece bir ayağı. Efes Pilsen kendi kurumsal tarihi ve Anadolu'da biranın tarihini içeren bir proje için Tarih Vakfı ile anlaşıyor. Bu sergi ve sergide satılan ve araştırmaların başındaki kişi Prof. Dr. Ercan Eren'in imzasını taşıyan "Geçmişten Günümüze Anadolu'da Bira" kitabı da böyle ortaya çıkıyor.

Böyle bir sergiye adım attığınızda daha çok fotoğraf, daha çok malzeme bekliyorsunuz. Sonuçta konu dünyanın ilk alkollü içkisi, bira. Sadece eskiden günümüze birahanelerin fotoğrafları bile yüzlerce olabilir diye düşünüyorsunuz. Ancak sergiye girdiğinizde beklediğiniz kadar malzemeyle karşılaşmıyorsunuz.

"Çünkü bu bir gezici sergi" diyor serginin tasarımını yapan Burçak Madran: "Biz burada 650 metrekareye yaydığımız sergiyi elimizdeki malzemelerle 5 bin metrekareye de yayabilirdik. Ama bu sergi, hem de Blues Festivali ile Türkiye'yi gezecek sonuçta. Çok kısa süreler içinde kurulacak, toplanacak.

Bir de İstanbul'da kocaman bir sergi yapıp Anadolu'ya bir kısmını götürmek de olmazdı. Bu aslında belki de bir sergiler dizisinin ilk ayağı. Nasıl Blues Festivali'nin 16'ncısı yapılıyorsa bira sergisinin neden 16'ncısı olmasın ki?" Kısa süreli bir sergi olduğunu kabul eden Madran "Meraklanmayın, baharda tekrar bu sergiyi açacağız, hem de daha uzun süreli olarak" diyor.

"Türkiye'de 11, Avrupa'da 80 litre bira tüketiliyor"
Semih Maviş (Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı)
Türkiye'de kişi başına bira tüketimi yılda yaklaşık 11 litreyken Avrupa'da bu rakam 80 litreye ulaşıyor. Türkiye'de 45 marka rekabet ediyor. Almanya'da ise yaklaşık 5 bin. Yüzyılın başında, Bomonti Bira Bahçeleri ailelerin gittiği sosyal ortamlardı. Zaman içinde birahaneler daha çok erkeklerin gittiği yerler olarak algılanmaya başlamıştı. 2000 yılında Efes Pilsen "Birahane İyileştirme Projesi" başlattı, 350'nin üzerinde birahane ailelerin, kadınların gidebildiği şık mekanlara dönüştürüldü.

Araştırma sonuçları, eski çağlarda evlerde yapıldığına inanılan biranın üreticisi ve tadıcısı olarak ilk biracıların da olma olasılığını gösteriyor. Günümüzde ise oranları karşılaştırırsak, erkeklerin yüzde 70, kadınların ise yüzde 30 olduğu görülüyor. Bira ve futbol tüm dünyada çok yakın ilişki içinde. Derbi maçlarının bira satışlarına etkisi olabiliyor.

Arpasuyunun tarihi
Bira, eski ismiyle arpasuyu, insanlığın çok eskiden beri kullandığı hafif alkollü bir içecektir. Tarihi, kesin olmamakla birlikte 8-10 bin yıllık bir geçmişe uzanır. Arkeoloji uzmanlarının genel kanısı biranın Mezopotamya'dan yayıldığı yönünde.

Pahalı bira satanı boğdular
Hammurabi Yasaları'nda birayla ilgili maddeler var. Bira içen müşterisinden fazla ücret isteyen satıcı boğdurularak cezalandırılmıştır. Yine aynı kayıtlarda günlük ücret olarak işçiye 2 litre, yöneticiye 5 litre bira verildiği görülüyor.

Kahvaltıda bira
Ortaçağda bira kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde içilen yegane içkidir. Alt tabaka birasını evde yapardı. Yine aynı dönemde askerler bira verilmedikçe harbe gitmezlerdi.

İlk birahaneler Beyoğlu'nda
İstanbul'un ilk birahaneleri, çoğu Beyoğlu'nda, o zamanki adıyla Pera'da olmak üzere "alafranga salonlar" olarak kuruldu. Bilinen ilk salon ise Şişli'deki Cosmas Birahanesi'dir.
(Milliyet/Cumartesi)
Yayın tarihi: 12.11.2005
291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.