Magazin

10 bin kişiden ancak 15'i kan veriyor

10 bin kişiden ancak 15'i kan veriyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de ortalama 10 bin kişiden sadece 15'inin düzenli kan verdiğini söyledi. 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışı Günü nedeniyle Kadir Has Üniversitesi'nin Cibali'deki tarihi binasında konuşan Akdağ, sürekli kan vericiliğini geliştirecek bir çalışma başlatmak gerektiğini söyledi.

Bakan Akdağ, Türkiye'de kan sisteminin kangren olduğunu, kuracakları yeni bir sistemle güvenli kan bulunacağını belirtti.

Akdağ, bu sistemde sürekli aynı kişilerin düzenli olarak kan vermesinin hedeflendiğini ve toplanan ürünlerin ihtiyaç halinde hastalara ulaştırılacağını kaydederek şöyle konuştu: 'Türk Silahlı Kuvvetleri ile bir çalışma yapıyoruz. Sürekli kan vericiliği konusunda onları eğiterek memleketlerine gittiklerinde de düzenli kan vermelerini istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız bir başka çalışmada ise, çocuk ve gençlerin düzenli kan bağışçısı olunmasının önemi konusunda eğitilmesini amaçlıyoruz' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 15.06.2004
235
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.