Magazin

10 anneden sadece 1'i bebeğini emziriyor

10 anneden sadece 1'i bebeğini emziriyor

Bebekli annelerle yapılan bir araştırma, her 10 kadından sadece 1'inin çocuğunu anne sütü ile beslediğini ortaya koydu. Numil'in İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir'de yaşayan bin bebekli kadınla yaptırdığı araştırma, bedava olan anne sütünün yararları hakkındaki bilinçsizliği gözler önüne serdi.

Araştırmaya katılanların sadece yüzde 10'u çocuğunu anne sütü ile beslediğini ifade etti. Yüzde 30'u inek sütü, yüzde 26'sı ise pirinç unu ve muhallebi gibi uzmanların hiç de tasvip etmediği besinleri kullandığını kaydetti. Hazır mama kullananların oranı ise yüzde 20 oldu. Araştırmada ayrıca, annelerin sadece yüzde 52.7'sinin bebek beslenmesiyle ilgili temel bilgileri doktordan aldığı tespit edildi

ÖNCE ANNE SÜTÜ
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik-Hepatoloji-Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fügen Çullu, bebeklerin beslenmesinde anne sütünün önemini vurguladı. Prof. Dr. Çullu, "Tüm yenidoğanlar için anne sütü büyüme, gelişme, enfeksiyonlardan koruma açısından en değerli besindir" dedi.

Anne sütünün bebeğin kalınbağırsak florasında bulunan yararlı bakterileri artırdığına işaret eden Prof. Dr. Çullu, "Yararlı bakteriler daha yüksek olduğu zaman sağlığın lehine oluyor. Çünkü bunların birçok enfeksiyonla mücadele yetenekleri var" diye konuştu.

Genel olarak 6 aya kadar çocukların anne sütüyle beslenmesini önerdiklerini belirten Prof. Dr. Çullu, 1 yaşına kadar da mümkünse inek sütünü tercih etmediklerini ifade etti. Yine ekonomik nedenlerle bazı ailelerin kendilerinin hiç tasvip etmediği ve içinde un veya nişasta bulunan besinler kullandığını da dile getiren Prof. Dr. Çullu, bunların birtakım alerji ile demir eksikliğine neden olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Fügen Çullu, mamayı ancak anne sütü olmadığı zaman önerdiklerini sözlerine ekledi.
(aa)
Yayın tarihi: 13.02.2003
272
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.