Magazin

1 milyar obeziteyle mücadelede

1 milyar obeziteyle mücadelede

ABD'de yapılan bir araştırma, obez (aşırı şişman) çocuklarda yaşam kalitesinin kanser tedavisi gören çocuklar kadar düşük olduğunu ortaya koydu. Dünya Kalp Federasyonu'nun açıklamasına göre, dünyada 1 milyar kişi şişmanlıkla mücadele ediyor.

San Diego'daki California Üniversitesi'nde yapılan araştırma sonucunda, obez çocukların okuldaki başarı oranının çok yetersiz olduğu ve spor faaliyetlerinde zorluklarla karşılaştıkları belirlendi.Araştırmaya göre, uykuda ölümlere yol açan apne ve diğer sorunlar da aşırı şişman çocukların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiliyor. Araştırmaya katılan doktorlardan çocuk gastroenteroloji uzmanı Jeffrey Schwimmer, araştırmadan önce obez çocukları tamamen mutlu olarak belirlemeyi ummadıklarını, ancak sonuçların beklentilerinin çok altında çıktığını belirtti. Sonuçları Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde de yayınlanan araştırmayla ilgili olarak doktorlar, sonuçların pediatrik obezliğin tedavisi ve önlenmesi için mutlaka bir strateji geliştirilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu kaydettiler.

ABD'de ise 1995-98 yılları arasında obez oranındaki yüzde 33'lük artış tehlikenin giderek tırmandığını ortaya koyuyor. Her yıl kalbe bağlı rahatsızlıklardan hayatını kaybeden 17 milyon insanın büyük çoğunluğunu da obezler oluşturuyor. Son istatistiklere göre, günümüzde yaklaşık 22 milyon çocuk da normal kilonun çok üzerinde. Bu sorunun en yoğun görüldüğü yerlerden biri olan ABD'de 5-14 yaş arasındaki her 3 çocuktan biri aşırı şişman. Bunun nedeni de, özellikle kentlerde yaşayan kesimin kötü beslenerek, fazla oranda doymuş yağ tüketmeleri.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 10.04.2003
221
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.