Magazin

1 milyar kişi 'kondu'da

1 milyar kişi 'kondu'da

Dünyada her altı kişiden biri gecekonduda yaşarken sayının 2020 yılında iki katına çıkması bekleniyor. Kentlerin yarısı gecekondu. Zenginler araya set çekme telaşında.

Her altı kişiden biri gecekonduda yaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan bir rapor dünyada gecekondulaşma oranını göz önüne serdi. BM raporuna göre dünya nüfusunun yüzde 60'ı, yani 1 milyar insan 'slum' tabir edilen gecekondularda yaşıyor. Kentlerde yaşayanların yarısının gecekondulu olduğuna dikkat çeken uzmanlar, önlem alınmadığı takdirde 2020 yılına gelindiğinde bu sayının iki katına çıkacağını söylüyor.

Raporda ayrıca, bazı gelişmiş ülkelerde gecekondu sakinlerinin geniş bir kesime yayıldığına ve zengin kesimin gecekondu halkıyla arasına çeşitli sınırlar koyduğuna da dikkat çekiliyor. BM raporunda 'slum'lar, asgari hizmetlerin sağlanmadığı, geçici yapılardan oluşan, fazla kalabalık bölgeler olarak tanımlanıyor. 554 milyon insanın 'slum'larda yaşadığı Asya gecekondu nüfusunda şampiyon. Nüfusun yüzde 71'lik kesiminin gecekondulu olduğu Afrika da nüfusuna oranla gecekonduluların en fazla olduğu kıta. BM üç yıl önce, 100 milyon 'slum' sakininin yaşam standartlarını 2020 yılına kadar yükseltme kararı almıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.10.2003
220
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.