Magazin

1 kilometre yüksekliğinde kule

1 kilometre yüksekliğinde kule

Avustralya'da kırsalın elektrik ihtiyacını karşılamak için 1000 metre yükseklikte bir güneş kulesi inşa edilecek. Avustralya'nın kırsal alanlarına elektrik götürecek dünyanın en yüksek binasının projesi hazırlandı.

Uzmanların ticari olarak uygunluğunu onaylaması üzerine projenin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaşıldı. Bir güneş enerjisi santralının ortasından yükselecek olan kulenin yüksekliği 1000 metre olacak.

100 kilometreden görülecek
Avustralya'nın Victoria ile New South Wales kentleri sınırındaki, meyveciliğiyle ünlü Mildura kasabasında kurulacak kule, 100 kilometre uzaktan görülebilecek. Kulenin tabanında 7.2 kilometre çapında bir güneş serası yer alacak ve havayı 30 dereceye kadar ısıtacak. Burada saatte 50 kilometre hızla yukarı doğru akım oluşturulacak, bu akım 32 türbinin dönüşünü sağlayacak.

200 bin eve elektrik
Geceleri ise sıcak su dolu tüpler enerji üretimini kesintisiz devam ettirecek. Santral, inşası sırasında tüketilecek elektrik miktarını 2 buçuk yılda üretebilecek. Santralın 200 bin eve yetecek kadar elektrik üretmesi bekleniyor. Şu anda dünyanın en yüksek binası 550 metrelik Toronto Haberleşme Kulesi.

Elektrik üretimi kulenin gelirlerinin sadece yüzde 65'ini oluşturacak. Kalan gelirler, turistlerden, çiftçilerden ve nakil için kuleyi kullanacak olan haberleşme şirketlerinden elde edilecek.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 05.02.2004
290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.