Magazin

1 Aralık, Dünya AIDS günü

1 Aralık, Dünya AIDS günü

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türkiye`de AIDS enfeksiyonunda vaka sayısının 1429`a ulaştığını belirterek, "Henüz aşısı ve kesin tedavisi bulunmamış olan bu hastalığa korunma yoluyla geçit vermeyelim" dedi.

Akdağ, tarih boyunca insanlığın veba, kolera gibi pekçok bulaşıcı hastalıkla mücadele ettiğini ve bazı hastalıkların büyük yıkımlara neden olduğunu belirtti. Salgın hastalıklara karşı bilimin büyük mesafe katettiğini ifade eden Akdağ, çiçek hastalığının silindiğini, dünyanın bugün çocuk felci hastalığını yok etme hedefine süratle ilerlediğini kaydetti.

Akdağ, çağın vebası olarak nitelendirilen AIDS hastalığı ile dünyanın yeniden sarsıldığını, bu hastalığın 1980`li yıllarında başında ilk kez görüldüğünü, hızla yayılan hastalığın Amerika ve Avrupa`da en önemli sağlık sorunu haline geldiğini dile getirdi.

Dünyada her 5 saniyede bir kişinin HIV ile enfekte olduğunun tahmin edildiğini, bu hastalıktan en çok 25 yaş altı gençlerin etkilendiğini belirten Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü`nün (WHO) verilerine göre her gün 6 bin gencin bu hastalığa yakalandığını, 2020 yılına kadar 68 milyon kişinin hastalığa yakalanacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Halen dünyada 40 milyon kişinin HIV ile enfekte olduğunu, vakaların yüzde 95`nin gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü anlatan Akdağ, koruyucu önlemler sayesinde bazı ülkelerde hastalığın artış hızının önlenebildiğini belirtti. Türkiye`de de 1985 yılından bu yana AIDS/HIV enfeksiyonu görüldüğünü anımsatan Akdağ, şöyle devam etti:

"1985 yılında 1 AIDS ve 1 taşıyıcı toplam 2 olan vaka sayısı, Haziran 2002 itibarıyla 431 AIDS ve 998 taşıyıcı toplam 1429`a ulaşmıştır. Bu vakaların 981`i erkek, 448`i kadındır. Metropol iller ile turistik illerde daha fazla vaka görülmekle birlikte, vaka görülen il sayısı da 67`ye yükselmiştir. Tespit edilen vakaların yüzde 20`si yabancı uyrukludur. 15 yıla kadar belirtisiz seyredebilen HIV enfeksiyonunun çoğu kez gizli kalması nedeniyle bu rakamın tüm dünyada olduğu gibi gerçek tabloyu yansıtmadığı bilinmektedir."

MÜCADELENİN TEMELİ: KORUYUCU ÖNLEMLER
AIDS ile mücadelenin temelini koruyucu önlemlerin oluşturduğunu vurgulayan Akdağ, Türkiye`de kadın-erek cinsel ilişkisi ile bulaşmanınen yaygın yol olduğunu, bunu, homoseksüel/biseksüel ilişki, damar içi ilaç bağımlılığı, kan tranfüzyonu ve anneden bebeğe geçiş gibi nedenlerin izlediğini kaydetti.

AIDS`e karşı toplumun korunması ve enfekte kişilere sosyal destek sağlanması yönünde halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü`nün bu yıl 1 Aralık`ın temasını "AIDS`lileri dışlamayalım ve suçlamayalım, yaşayalım ve yaşatalım" şeklinde belirlediğini aktardı.

Akdağ, hastalıkla ilgili toplumun bilgilendirilmesi, kondom kullanımının yaygınlaştırılması, hastalara ayrımcılık yapılmamasının önemine işaret ederek, gençlerin aile değerlerine bağlı ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi, cinsel sağlık konusunda aydınlatılması ve olası tehlikelerden korunması gerektiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Akdağ, şunları kaydetti: "AIDS`li bir dünyada yaşayan herkes bu hastalığa yakalanabilir. Fakat çaresiz değillerdir. Hükümetler, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar bu mücadelede bir araya gelmişler ve işbirliği yapmaktadırlar. Sorumluluk hepimizindir. Henüz aşısı ve kesin tedavisi bulunmamış olan bu hastalığa `korunma` yoluyla geçit vermeyelim."
(AA)
Yayın tarihi: 30.11.2002
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.