Güzellik
Saç

Saçlarım Dökülüyor, Eyvah!

Saçlarım Dökülüyor, Eyvah!

Saçlarınız son günlerde normalden daha fazla dökülüyorsa beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz...

Güncellenme tarihi:

Mevsimsel değişimler saçların dökülmesinde önemli bir neden olarak biliniyor. Ancak genetik faktörler, hormonal değişiklikler, yanlış beslenme, şok diyetler, çinko, demir gibi mineral eksiklikleri, stres, saça uygulanan kimyasal işlemler ve maddelerin yanı sıra birçok çevresel ve tıbbi faktörler de saçların doğal devinimini tamamlamadan dökülmesinde etken.

Bunları biliyor muydunuz?

* Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın.* Kan dolaşımını hızlandırdığı ve saç köklerini beslediği için her gün düzenli olarak saç diplerine masaj yapmak saçları besliyor.* Banyodan sonra saçlarınızı sıkıca geride toplamak yerine bir süre kendi haline bırakın. Daha sonra kurutun.* Belirli bir yaştan sonra saçların azalmasını önlemek amacıyla kabak çekirdeği ve ayçekirdeği oldukça yararlı.* Sağlıklı saçlar aynı zamanda yediklerimizle de bağlantılı. Saç telinin ana maddesi yüzde 97 oranında keratinden oluşuyor. Bu madde de soğan, kabak, kayısı, patates, lahana ve böğürtlenin yanı sıra et, kaşar peyniri ve balıkta bulunuyor.

* Ananasın da saçta olumlu etkisi var. Ancak konservesi yerine tazesini tükettiğinizde, içindeki bir madde saçın daha çabuk uzamasını sağlıyor.* B vitamini sadece saçı beslemekle kalmıyor aynı zamanda stresi de azaltıyor. Biliyorsunuz, stres saçın en büyük düşmanı.

Yayın tarihi: 15.01.2014
26990
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.