Güzellik
Saç

Kısa, sarı ve dağınık

Kısa, sarı ve dağınık

İTKİB'le birlikte Türk modacıların yurtdışındaki defilelerine gidiyor. İdil Tarzi'nin defilesinde mankenleri Brigdet Jones'a, Ümit Ünal'ın defilesindeki mankenleri çingeneye benzetiyor. Kuaför Zekai Erdem bu kış 60'ların topuz ve perçemlerinin geri döndüğünü müjdeliyor. Ama yine de en önemli trend, kısa, dağınık, sarı saç.

Zekai Erdem 2003-2004 sonbahar-kış modasının trendlerini şöyle sıralıyor:

İdil Tarzi defile öncesi benden, gece arkadaşlarıyla buluşan, yemek yiyen, dans eden, eve gelip sevişen, sabah uyandığında kendini apar topar sokağa atan bir kadının saçlarını yapmamı istedi. Bu kışın kadınları o defiledeki kadınlara çok benziyor. Hem feminen, hem seksi, hem de dağınık görünecekler.

Bu kışın renkleri patlıcan morları, açık kahveler, şarap kızıllar ve doreye bakan soğuk sarılar.

En önemli trend; kısa, sarı ve dağınık saçlar. Yüz hatları müsait olanlar hemen kestirsin.

60'lı yılların topuzları geri dönüyor, saçlar kabarıyor. Uçları dışarı doğru kıvrılmış saçlar ve alnı kapatan asimetrik perçemlere sık sık rastlayacağız.

Yurtdışında saç, ayakkabı ve çanta uyumuna çok önem veriyorlar. Sarı saçlı bir kadın siyah ya da kahverengi çanta takabilir mesela. Ama yavru ağzı bir çantaya elini bile sürmemeli.

Saçınız kışın depresifleşiyor mu?

Kadınlar kış aylarında en çok saçlarından şikayet eder. Çünkü güneşin yüzünü sakladığı havalarda etraftaki her şey gibi saçlar da matlaşır, parlaklığını yitirir. Pantene, kadınların saçlarıyla ilgili ortak sorunlarını tanımlayabilmek için Avrupa çapında bir anket gerçekleştirmiş. Bu anket sonucunda başlıca 3 sendrom tespit edilmiş. Depresif saç sendromu, sahra sendromu ve şapka sendromu. Pantene'in saç tasarımcısı Andy Uffels'a bu üç sendromu ve çözüm yollarını anlattırdık.

Depresif saç sendromu

Kış aylarında saçları donuk, sönük ve cansız olanlar bu sendromdan mustarip. Düşük sıcaklık, yüksek nem oranı, güneş ışığının eksikliği bu duruma sebep oluyor.

Çözüm kurutucuyu daha düşük ısıda kullanın. Elektrikli bigudi ve düzleştirici aletleri az kullanın.Betakaroten, B ve C vitaminleri, Omega 3 yağları, selenyum ve çinko bakımından zengin yiyecekleri tüketin. * Yetersiz beslenmeye dikkat edin.

Sahra Sendromu

Kalorifer ve klimalar saçlarımı kurutuyor, kırılmasına neden oluyor, diyorsanız, sahra sendromuna yakalandınız demektir. Çok soğuk hava, düşük nem oranı ve kalorifer buna neden oluyor.

Çözüm

Saçınıza kaybettiği nemi kazandırmak için kür yaptırın.

Haftada bir yaşadığınız mekanlara hafifçe su buharı püskürtün. Örneğin radyatörün üstüne bir kase su bırakmanız nem düzeyini arttırır.

Saçlarınızı baş aşağı kurutmanız kökler için daha faydalı olur.

Saçınızın doğal yağını kaybetmemesi için saçınızı çok sık yıkamayın, çok sık taramayın veya fırçalamayın.

Plastik değil, doğal kıllardan oluşan bir saç fırçası kullanın.

Şapka Sendromu

İnce telli saçlı bazı kadınlar, saçları kışın sönükleştiği, kırıldığı ve karıştığı için şapka takarak durumu idare ediyorlar. Şapka ya da bereyi çıkardıklarında saçların kökleri yağlanmış, uçları cansızlaşmış oluyor. Buna şapka sendromu deniyor.

Çözüm

Şapka takmadan önce saçınız mutlaka kuru olsun.

Şapkanızın başınıza uygun olsun, özellikle çok sıkı olmasın.

Saçlarınız uzunsa, şapka takmadan önce gevşek bir at kuyruğu yapın, böylece saç uçlarının şapkayla teması azalır.

Şapka takmadan önce ipek bir eşarpla saçınızı sarıp sonra şapkayı takın, saçınızı şapkanın dokusundan koruyun.

Yün saç derisini tahriş edeceğinden, yünlü şapkalar kullanmaktan kaçının, pamuklu şapka kullanın.

Şapkanızı çıkardıktan sonra geniş aralıklı bir fırça ile saç diplerini hareketlendirin.

Spor yapın, saç derinizdeki kan akışını güçlendirin.

Kaynak: Hürriyetim

Yayın tarihi: 21.10.2003
2569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.