Güzellik
Saç

Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

Hamilelik sırasında saçları boyamanın sakıncalı olup olmadığı hamile kadınlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri...

Güncellenme tarihi:
Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu, hamilelikte saç boyatma ile ilgili şu bilgileri veriyor.

Hamilelikte saç boyatma sorusu klinik uygulamalarda en sık karşılaştığımız sorular arasında yer alıyor. Sorunun cevabını vermek yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada çok zor. Çünkü, hemen hemen tüm toplumlarda toplumun bir kısmının bunun gelişmekte olan bebek için zararlı olacağını düşünürken, diğer kısmında tam tersi düşünce hakim ve ne yazık ki bu fikir ayrılığı kadın doğum hekimleri arasında da mevcut. Bazı hekimler daha seçici davranmakta ve ilk trimesterdan sonra saç boyatmaya izin vermektedir.

Yapılan çalışmaların hiçbirinde hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir bulgu elde edilememiştir. Saç boyaları hakkında en çok araştırma yapılan kozmetik ürünleridir.

Kadınların ayda 1 ya da 2 kez saçlarını boyattıklarında kullanılandan çok daha fazlası ile yapılan hayvan deneylerinde gelişmekte olan fetusta herhangi bir teratojen (anomaliye sebebiyet verici) etki saptanamamıştır. Bilinen bir başka gerçek ise saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik olmasıdır.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir. Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını yayınladığı bültenlerde duyurmuştur. Bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler.

Piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinin bulunduğu kolaylıkla görülebilir.

Sonuç olarak hamilelikte saçlarımı boyatabilir miyim sorusunun cevabı EVET'tir.

Eğer doktorunuz saçlarınızı boyatmanıza izin vermiyorsa ya da boya için ilk trimesterin bitmesini beklemenizi öneriyorsa ona hangi gerekçeyle ve hangi bilimsel veriye dayanarak izin vermediğini sorun.

Evde saç boyamanın püf noktaları
Yayın tarihi: 11.05.2009
1611
dahafazlası
YORUMLAR

Hamile iken yapılmaması gerekenler hurafelerini kırdım diyebilirim. MAŞALLAH bebeğim son derece sağlıklı. İşin özünde kullandığınız ürünlerin kalitesine bağlı ve EN ÖNEMLİSİ kötü bişey olurmu yu bırakamak. Kötü düşünmek onun olması için çağırmaktır. Saç kestirdim,sık aralıklarla renginde oynadım (kuaföre gittim),güneşlendim,solaryuma girdim,tepe tımanışı yaptım,ağır ev temizliğini tek başına yaptım. Bunlar benim sağlıklı bir doğum yapmamı engellemedi. Doğumun 3.günü kendi pazar alışverişime bile gittim. Bende oğlumda ŞÜKÜR sağlıklıyız. Lütfen her şey için olumlu hissedelim. Herkese güzllikler

bulut 26.05.2009 14:13:01

içinde kimyasal maddeler içerdiğinden dolayı gebelik döneminde kullanılmamalı diye düşünüyorum, 9 ay saçınız boyanmadı diye bir eksiklik hissedeceğimizi sanmıyorum . bu dönemde kullandığımız en ufak birşey bile bebeğin gelişimini olumlu yada olumsuz yönde etkilemektedir.

dido119 14.05.2009 16:27:25

BENİM Bİ ARKADAŞIM HAMİLELĞİNDE SAÇINI BOYATTI ÇOCUĞUN GERİLEMESİNE SEBEP OLDU SONUÇTA İÇİNDE KİMYASAL MADDE VARKİ O BOYA KAÇ AY SAÇINIZDAN ÇIKMIYO YANİ NE KADAR ZARAR VERİYO HEM SAÇINIZA HEM DERİNİZE AMA ŞÖYLEKİ DERİNİZLE TEMAS ETMEDİĞİ SÜRECE Bİ ZARARI OLMAZ AMA DİP BOYA YAPTIRIRSAN ZARARI OLUYO

_ceemre_ 13.05.2009 13:56:01

Hamileliğimin ilk aylarında çevremdeki insanlar zararlı olduğunu söyledği için boyatmadım fakat daha sonra doktoruma sordum sakıncası olmadığını söyledi 4. 6.ve 8.ayda boyattım . Şu an bebeğim 7 aylık çok sağlıklı, bence hamilelik te öncekiki kadar sık değil ama boyanması gerekir çünkü vücudunuzun şekli değiştikçe zaten istemeden de olsa psikolojiniz bozuluyor birde beyazlamış saçlar ortaya çıkınca insan kendini daha kötü hissediyor; bu ruh hali bebeğe daha çok zarar verir.

derya taşpınar 12.05.2009 11:27:04

o kadar zararlı bi şey olsaydı her ay kafaderimizden içeri girer beynimizi etkilerdi. bence sadece saçlar etkileniyor bu işlemlerden. yine de kimse 9 ay saçını boyayamadı diye ölmez. en makulu hamile kalmadan önce saçımızı kendi rengine boyamak ve planlı hamile kalmak.

yaseminpilatin 11.05.2009 14:27:17

Hamile iken yapılan bu tür kimyasal işlemler,zararlı olup olmadığı kesinleşmemesine rağmen bir risk faktörü oluşturur.Hiç bir anne adayının da bu riski göze alacağını düşünmüyorum.

ebrubilgili 11.05.2009 11:14:01

kim ne derse desin boya kimyasal deriden vücuda geçer boyatmamakta fayda var 9 ay bu size hesap soramayacak bir can var içinizde

piksi59 11.05.2009 10:11:48

Bu yazıdan çıkardığınız sonuç nasıl "evet" oluyor anlayamadım. saç boyatmak mı önemli yoksa bebeğin tüm ömrü mü????

Mine Canlı 11.05.2009 09:32:40
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.