Güzellik

Makyaj malzemeleri hasta edebilir!

Makyaj malzemeleri hasta edebilir!

Arkadaşınızın rujunu denemek isterken onun uçuğunu da deneyebilirsiniz, ya da reyondaki rimeli test ederken görme duyunuzu bile yitirebilirsiniz!

Güncellenme tarihi:
Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Ayfer Bankaoğlu, bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmanın yaratacağı etkiler hakkında bilgi verdi. Makyaj yapmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Çünkü ellerdeki kir ve bakteriler makyajla birlikte yüze bulaşabilir. Diğer bir önemli nokta ise özellikle çok sayıda insanın kullandığı likit makyaj malzemelerinin bakteri üretmesidir.

Fondöten Mikrop Yuvası

Parmakla sürülen makyaj malzemelerinde, elde biriken tüm bakteri ürünün içine yerleşir. Ve bu şartlarda bakteriler çok hızlı bir şekilde ürer. Yani eller yıkanmadığı taktirde makyaj malzemeleri mikrop yuvası haline dönüşebilir.

Arkadaşınızın rujunun rengiyle birlikte uçuğu da deneyebilirsiniz

Çok yakın bir arkadaşınız dahi olsa başkasının ruju kesinlikle kullanılmamalıdır. Şayet rujunu kullandığınız kişinin uçuk gibi bir enfeksiyonu varsa, rujla birlikte onu da denemiş oluyorsunuz. Bir başkasının da rujunuzu kullanmasına kesinlikle izin vermeyin. Fakat rujunuzu arkadaşınıza vermek zorunda kalırsanız, bütün ruju çöpe atmaya da gerek yok. Rujun ucuna biraz kolonya damlatın ve sonra kağıt mendille silin. Parfümerilerde tester olarak kullanılan rujları denemeyin. Denemek zorunda kalırsanız, satış uzmanından rujun üst kısmını sıyırmasını isteyin.

Doğru ruj rengini bul

Başkasının maskarası kör edebilir

Modern likit maskaralarda aplikatör tüpün içine sokulu tutulduğu için maskaraya bakteri bulaşması için birçok fırsat doğmaktadır. Bu bakteriler arasında en korkulan özellikle kornea enfeksiyonudur ve görmeyi kalıcı bir şekilde etkileyebilir. Her ne kadar maskaralarda koruyucular bulunsa bile maskara tüplerini ilk kullanımdan 3 ay sonra atmak ve aynı maskara tüpünü başka kişilerin kullanmamasını sağlamak gerekmektedir. Tekrarlayan bakteri enfeksiyonları için kişilerin solvent bazlı maskaraları tercih etmeleri gerekmektedir.

Yayın tarihi: 18.08.2008
3021
dahafazlası
YORUMLAR

Ewet. kesinlikle katılıyorum size. Günümüzde Test ürünleri Çok Fazla. Ve Bir Çogumuz Bunları Denemekten Kaçınmıyoruz.Oysaki Gelebilecek SagLık Sorunlarını Düşünürsek Biraz Eminim Kimse Test Ürünü Kullanmıyacaktır.....

Tülay ileri 29.09.2008 17:06:39
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.