Güzellik

Kadınlar neden makyaj yapar?

Kadınlar neden makyaj yapar?

Japon bilimadamlarının yaptığı ilginç araştırmanın sonucu aşağıda...

Güncellenme tarihi:
makyajsız ünlüler

Yüzünü aynada makyajsız gören kadının, makyajdan sonra yüzünün başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini belirlediler.

Daily Telegraph'ın haberine göre, bir Japon kozmetik firması için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafından yapılan ve 2 yıl süren araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak nasıl algıladığıyla ilgili beyinde farklı faaliyetlerin bulunduğu belirlendi.

Beyin tarama cihazı kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Tarama sonucunda, bir kadın kendini makyajsız gördüğü vakit başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin "ödül sisteminin" herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığını saptadılar.

Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, "Daha önceki araştırmalardan biliyoruz ki, beynin bu bölümü herekete geçtiğinde belli faaliyetlerden zevk alırız. Bunu şöyle yorumluyoruz; "bir kadın yüzüne baktığında makyaj yaptığı zaman nasıl görüneceğini tahayyül ediyor" dedi.

Saruwatari, "Burada beklenti, teşvik ve hevesin bir karışımı söz konusu. Makyaj kadınlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve zevk duyulmasına katkıda bulunuyor" diye ekledi.

Bilim adamları araştırmadan önce, kadınların makyajdan sonra pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı.

Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu hatırlatan bilim adamları, bir erkek sabah traş olduğunda ve yüzüne traş kolonyası sürdüğünde de benzer hisler içinde olabileceğini söylediler.

Yayın tarihi: 26.03.2009
1787
dahafazlası
YORUMLAR

makyaj sadece dogal guzelliği ön plana çıkarmak için yapılmalı va sade olmalı..zaten çirkinseniz makyajı sadece kusurları gızlemek için kullanabılırsınız ve buda sizi gecıcı olarak güzelleştirir..

nilay 02.05.2009 17:41:23

Makyaj:Çirkin yerleri kapatıp,güzel yerleri göstermektir.Çok makyaj çok çirkinliktir.Doğallığı bozmadan yapılan makyaj ideal olanıdır.

Bayram sezgin 02.05.2009 17:40:07

çirkin kadınlar suratlarını anca toparladıkları için makyaj yaparlar. bunun aksıne güzel bayanlar mesela yanımdaki kız arkadaşım her haliyle çok güzel makyaj yapmasına hiç gerek yok

tolga 02.05.2009 17:09:39

Ben insanları doğal hallerinin daha güzel olduğunu her daim düşünüyorum.tamam makyaj çekici kılabilir bir insanı ama geçicidir elbet.bir erkek gözünden bunları söyleyebilirim ve bir de; güzel olmayan demeyeyim de az güzel olanı çok güzel yapamazsın bu kabul edilmeli.Az makyaj ideal, çk makyaj ise nahoş bence

Boyut 02.05.2009 16:44:49

yıkamadan evlenmeyin :)

murat 02.05.2009 16:39:27

Bence biraz bakım gerekli yoksa yüzümüze bakan olmaz.Bakımlı ve güzel olmamızı isteyen erkeklerdir(çoğu yani),etki tepki olayı diyorum ama illaki güzel olucam ve makyajlı olucam diyede yüzüne 3 kilo boya sürenlerede karşıyım.Herşey yeterli miktarda olmalı,göz kalemi-rimel-dudak parlatıcısı ve gerekiyosada far,diğer ürünleride ihtiyacı olan sürmeli...

emukelemun 02.05.2009 16:33:10

Bir erkek olmama ragmen rujumu rimelimi sürmeden bakkala bile gitmem kadınları çok iyi anlıyorum :)

osman 02.05.2009 16:15:14

Makyaj yaptığımda kendime olan özgüvenim artıyor.Sanırım bu makyajı alışkanlık haline getirmemle alakalı.Yapmadığımda mutsuz , soluk yüzlü ve hasta gibi hissediyorum.Çevrede sizi sürekli makyajlı görünce tersi bir durumda onlar bile tepkilerini bir şekilde gösteriyor..Yani bana öyle bilemiyorum.Yanlız makyaj yapmak boyanmak değildir.Bir kalem bir ruj makyaj değildir.

tülayyyyyy 02.05.2009 16:03:08

bence saçma bilim adamları gitsin dünyayı kurtarsın onlara ne kadınların makyajlarından kadınlar güzeliğini dahada belirginleştirmek için makyaj yapar

exclusive 02.05.2009 15:22:56

slm ünlü bir makyaj firmasının sahibi neden makyaj ypmıyor aceba?çünkü bir çok kimyasal maddeler kullanılıyor.bu da insanlarda bağımlılık gibi bi şey yaratıyor.makyajsız hallerini gördüklerin de bile kendilerinde bir tiksinti oluyor.makyaj bir nevi maske demektir.asıl yüz o maskenin ardında gizlidir....

no makyaj 02.05.2009 15:18:11
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.