Güzellik

Ayşenur Yazıcı ile 'Makyajda sihirbazlık numaraları!'

Ayşenur Yazıcı ile 'Makyajda sihirbazlık numaraları!'

Makyaj ve güzellik... Kadınların vazgeçemediği, 'Olmazsa olmaz' dedikleri, uğruna para ve zaman harcadıkları iki kavram. Peki doğru makyaj nasıl yapılır, makyajın kalıcı olması için neler yapmak gerek, makyajda yapılan hatalar, vs... Tüm bunları konuştuk sevgili Ayşenur Yazıcı ile.

Evet, çoğu kişi onu haber spikeri olarak tanıyor. Ama biz bu kez makyaj ve güzellikle ilgili konularını işlediği kitabını konuştuk. Zira son çıkan kitabının adı "Makyajda Sihirbazlık Numaraları".

"Makyajda Sihirbazlık Numaraları" son kitabınızın adı. Nasıl ortaya çıktı makyajla ilgili bir kitap yazma projesi? Amaç neydi?

Sokakta, veli toplantısında, insanların beni durdurup yahut Migros'ta alışverişteyken önümü kesip "Ay makyajınızı kim yapıyor?" sorusu yüzünden yazmak zorundaydım. Her seferinde "Ben yapıyorum." cevabıma "Ben nasıl yapabilirim?" ikinci sorusu gelince yazmak şart oldu. Lyon Rhone Akademisi'nden Sahne bölümü mezunuyum. Gerçi 1980 yılından bu yana 25 yıl geçti ama makyaj teknikleri yemek tarifleri gibidir, zamanla değişime uğramaz. Sadece yeni kozmetik ürünler gelir sektöre o kadar. Onları da takip ediyorsanız bu bilgileri bir araya getirmek benim için zor bir iş değildi. Amaç aslında biraz da Televole'lerin ve popstarların tesiriyle "güzel" olmaktan başka birşey düşünemez duruma gelen gençliğin kendindeki güzellikleri ortaya çıkarması için bir yardımcı kitap oluşturmaktı.

"Çirkin kadın yok, bakımsız kadın var!"

Yazdığınız bu kitap "Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın var" düşüncesini doğruluyor diyebilir miyiz?


Biraz öyle. Ama burada güzellik kavramının, "kendinde olanları sevmek ile" ilgili tarafının altını çizdim. Önsözü okuyunca insanlar hem gülüp hem de "Vallahi doğru" diyorlar. Barbara Streisand'a bakın. Güzel kavramınız daha da güzelleşecektir. Hokka burun, badem göz değil iş. Bütünün kimlikle tamamlanması. Umarım "artist" olmak için evden kaçan 10 yaşındaki kızlar çoğalmadan idrak edilir.

Kitabınızda makyajın hemen hemen tüm püf noktalarına değinmişsiniz. Mesela makyajın gün boyu yüzde kalıcı olması için ne yapabiliriz?

Kalıcı makyajın ilk şartı bir nemlendirici kullanmaktır. Makyajı sabitleyen, sağlıklı yüzey yaratılmalı. Yoksa sadece pudranın baz olduğu makyaj, bir saat sonra cilt salgılarıyla bulamaç olur. Yarısı tenden uçar. Üstüne pudra sürer yeni bir leke bulamacı yaratılır. Farlar su ile ıslatılarak kullanıldığında gözkapağında daha iyi tutunur. Ruj içinse eskiden dudağı pudralayıp fırça yardımıyla sürün derdik ama artık öyle rujlar çıktı ki, buna gerek bile kalmadı. Termal yüz spreyleri de iyi bir sabitleyicidir. Profesyonel makyajcılar makyaj bittikten sonra cilde gizli bir çiğ yağmuru gibi biraz yüz spreyi püskürtürler. Mimik yapmadan 2-3 dakika durun. Makyajın kalıcılığı artar.

Yayın tarihi: 23.01.2008
15416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.