Güzellik

Yüzünüzde güneş lekeleri mi oluştu?

Yüzünüzde güneş lekeleri mi oluştu?

Yazın brozlaşma sevdasıyla güneşin altında saatlerce yattınız. Bronzken ince, güzel ve genç görünmek güzel ama şimdi vücudunuzda ve yüzünüzde oluşan bazı güneş lekelerinden muzdaripsiniz. Pişmanlık yaşamamak adına yapmanız gerekenler aslında basit.

Yüzünüzde güneş lekeleri mi oluştu?
Özellikle yaz aylarının sonunda, güneşin etkisi geçtikten sonra ortaya çıkmaya başlayan cilt lekelerinin birçok çeşidi mevcut. Çiller, güneş lekeleri (lentigo), hamilelik lekeleri (melasma), bazı iyi huylu cilt benleri, melanom... Bu lekeler, hem görüntü açısından sorunlara neden oluyor hem de sağlık açısından risk oluşturabiliyor.

Çiller

Daha çok açık tenli kişilerde, yüzde ve güneş gören bölgelerde ortaya çıkan kahverengi lekeler olarak kendini gösteriyor. Güneşle birlikte melanin denilen hücreler daha fazla üretiliyor ve bu da çillerin oluşmasına neden oluyor.

Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri

Özellikle çocuk yaşlarda güneşte kalmak ya da uzun yıllar güneşe maruz kalmak, yaşın ilerlemesiyle birlikte yüz ve ellerde kahverengi büyük lekelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Çillerin aksine bu lekeler, kışın solmuyor ya da ortadan kalkmıyor. Solar lentigo olarak tanımlanan bu lekeler de yine açık renkli kişilerde daha çok görülüyor. Lentigo'lar deriyi boyayan melanosit denen hücrelerin artması sonucu oluşuyor. Zararsız olan bu lekeleri kansere neden olan lekelerden ayırmak gerekiyor. Eğer lekenin boyutu büyüyorsa ve birden fazla renk içeriyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalı.

Hormonal lekeler

Çoğunlukla yüzde görülen lekelerden biri de hamilelik lekeleri. Daha çok hamilelik, doğum kontrol hapı ya da östrojen hormonu kullanılması ile ortaya çıkıyor. En çok alın, yanak ve dudak üzerinde görülüyor. Bu lekelerin önlemek için doğum kontrol hapı kullanımını kesmek ve güneşten korunmak gerekiyor. Tedavisinde kimyasal renk açıcılar kullanılabiliyor.

Yayın tarihi: 19.07.2011
3742
dahafazlası
YORUMLAR

güneş lekelerine çözüm bulamıyorum güneş koruyucu kullandığım halde aynı yazın tadını çıkaramıyorum

nurten ertaş 27.07.2011 16:22:36

evet senelrdır yuzumde cıller var bır suru maske var ama hıc bırının gıderdıgını dusunmuyorum sızın onerebılecegınız bır urun varmı

cıllı bıdık 23.07.2011 15:14:54
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.