Güzellik

Yeni moda: Ayak parmağına estetik

Yeni moda: Ayak parmağına estetik

Açık ayakkabı ve sandaletlerin modanın vazgeçilmez unsurları olmasından sonra yeni bir estetik çılgınlığı ortaya çıktı: Ayak parmaklarını düzelttirmek. Bir parmağı düzeltmenin bedeli 600-2000 dolar arasında değişiyor.

Kaynak: Kelebek

Sandalet giyebilmek için ayak parmaklarını düzelttiren kadın sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Sex and The City gibi dizilerin izleyici üzerindeki etkisi, dizinin karakteri Carrie'nin, Jimmy Choo marka sandaletlere olan düşkünlüğü yeni bir estetik çılgınlığını de tetikledi. Kadınlar Carrie gibi rahat rahat sandalet giyebilmek için çareyi ameliyat masasına yatmakta buluyorlar. Bu yeni estetik çılgınlığı, özellikle doktorlar için oldukça kárlı. Bir ayak parmağı için 600 ile 2000 dolar arasında bir ücret istiyorlar. Bu fiyata daha sonra muayene, radyografi, hastane ve anestezi ücretleri de ekleniyor.

Yüzde 40 arttı

Dr. Stuart Mogul, çirkin ayaklı kadınların en çok başvurduğu isimlerden biri. Hastalarından biri olan Connie Silvestri, arkadaşlarının yıllardır ayaklarıyla dalga geçmesinden sıkılmış ve diğer parmaklarına göre oldukça uzun olan iki ayak parmağını kısalttırmış. Dr. Suzanne Levin, bu pazardaki potansiyeli hisseden bir diğer isim.

Üç senede parmaklarına estetik yaptıran müşterilerinin sayısı yüzde 40 oranında artmış. Ona göre bu artışın nedeni ayakkabı ve sandaletlerin modanın olmazsa olmaz aksesuvarlarından biri haline gelmiş olması.

Riskleri de var

Ayak estetiğine karşı olanlar da yok değil tabii ki. Dr. Sharon Dreeben, kadınları bu ameliyatların risklerine karşı uyarıyor. İltihap, sinir zedelenmesi, uzun süreli şişlik ve yürümeye bağlı kronik ağrılar bu risklerden bazıları. Manhattan'daki ünlü ayak uzmanlarından biri olan Dr. Rock Positano da 20 dakikalık ameliyatın 20 senelik bir cehennem azabına yol açabileceğini söylüyor ve ayak estetiğini burun estetiğiyle karşılaştıranları şu sözlerle cevaplıyor: 'Burnun üstünde yürünmez. Ayak bütün ağırlığı taşıdığı için çok önemlidir.'

Kadınların çoğu küçük ayakkabı giyiyor

Ayak biçimsizliklerinin 10'da 9'unun nedeni küçük ayakkabı giyilmesi. 10 kadından 9'u ayağına küçük gelen ayakkabı giyiyor. 10 kadından 8'i ayakkabılarının canını acıttığını itiraf ediyor. 10 kadından 7'sinin nasırı ya da başka bir ayak sorunu var. Kadınların uygun olmayan ayakkabı yüzünden problem yaşama oranı erkeklerden 9 kat daha fazla.

Yayın tarihi: 02.05.2004
2454
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.