Güzellik

Yazın da güzel görünmek için.

Yazın da güzel görünmek için.

Yazın, hayatımızın başrolüne yerleşiyor güneş... Yararlı mı zararlı mı soruları da beraberinde getiriyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Betül Şengör, güneşli sorularımızı cevapladı.

Güncellenme tarihi:
Güneşin cildimize zararlarını az çok biliyoruz, yararlarından bahsedebilir misiniz?
Kemikler için çok önemli olan D vitamini sentezlenmesinde önemli rol oynadığı gibi sedef hastalığının, bazı cilt hastalıklarının ve aknelerin iyileşmesinde de olumlu etkileri var.

Neden bronzlaşırız?
Cilde rengini veren melanin, herkeste farklı miktarda bulunur, bu nedenle açık renkli tenden esmer tene kadar yedi farklı cilt rengi vardır. Bu pigmentlerin sayısı yazın güneşle birlikte arttığı için bronzlaşılır.

Vücudumuzdaki benler konusunda neler söyleyeceksiniz?
Herkesin kendi beninin özelliklerini iyi bilmesi ve takip etmesi gerekir. Benin boyutunda ve renginde kısa süre içinde bir değişiklik olup olmadığına, kaşıntı veya kanama olup olmadığına bakılabilir. Ancak daha ideal olan dermatoloji uzmanlarının dennatoskop aleti ile hastalarını belirli aralıklarla takip etmesidir. Eğer bir ben şüpheli olarak bulunursa, o benin cerrahi olarak çıkarılması ve mutlaka patolojik incelemesinin yapılması gerekir.

Yayın tarihi: 12.07.2008
2856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.