Güzellik

Uzakdoğu'dan güzellik sırrı FENG-SHUI

Uzakdoğu'dan güzellik sırrı FENG-SHUI

En sevdiğiniz renge ilk kez sadakatsiz mi davrandınız? Bu davranışınız o an içinde bulunduğunuz ruh haliniz hakkında birçok şey söylüyor aslında. Uzakdoğu öğretisi Feng Shui, renkleriyle enerjinizin ve güzelliğinizin nerede saklı olduğunu bulmanızı sağlıyor.

Çin felsefesi Feng-Shui, Batı'da rüzgar ve su olarak tercüme edilmeye başlandığından bu yana form ve pozisyon dışında renkleri ve güzellik ipuçlarıyla da oyuna dahil oluyor. Çünkü Uzakdoğulu bu mutluluk öğretisi için bedeni ve ruhu kapsayan tüm yaşam alanını dengede tutmak büyük önem taşıyor. Elbiseden makyaja, aksesuvardan yemeğe bizi çevreleyen her şey Feng-Shui'de anlam buluyor. Asya'da yüzyıllardır varolan, Batı'da ise özellikle son birkaç yıldır kendine yer edinen Feng-Shui, sadece kendi bedenimizin dört duvarı içinde uyum sağlamanın yollarını değil gerçek güzelliğe ulaşmanın da yollarını gösteriyor.

Boyun ve dekolte bakımı


Boyun ve dekolte bölgesi vücudun özel bölgeleri. Buradaki cilt, vücudun diğer kısımlarından çok daha ince hem de oldukça hassas. Ve en önemlisi bu sebeplerden dolayı ilk kırışıklıkların ortaya çıktığı ilk bölgeler. Feng Shui uzmanlarına göre eğer hassas bir cilde sahipseniz düzenli olarak koruyucu maske uygulamanız gerekiyor. Ayrıca uyku pozisyonunuzu mutlaka belirledikten sonra gereksiz yastıkları yataktan uzak tutmanız önem taşıyor. Yüksek yastıkta yatmanın özellikle yüzde kırışıklık oluşumunu artırdığını biliyor musunuz? Maalesef doğru. Öyleyse şu andan itibaren siz de Asyalılar gibi kendinize mümkün olduğunca düz bir yastık edinmeli ve öyle uyumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Alçak yastıkta yatmak hem cildi rahatlatıyor hem de boyun ağrılarının oluşumunu engelliyor.

Rahatlatıcı banyo ritüelleri

Kendinize zaman ayırmanız için mutlaka bir güzellik merkezine gitmeniz gerekmiyor. Bazen sadece akşamları kendinizle baş başa kaldığınız bir-iki saat bile bedeniniz ve ruhunuz için huzur verici bir süre olabilir. Haydi, şimdi ardınızda bıraktığınız günün tüm yorgunluğunu unutun ve banyo küvetini ılık suyla doldurun. Banyo suyuna damlattığınız birkaç damla hoş aroma kokulu esansiyel yağ da vücudunuzun tüm stresini üzerinizden alacaktır. Belki küvetin etrafını kokulu mumlar ya da tütsülerle donatabilirsiniz. Yanına alacağınız sıcak bir bitki çayı da keyfinize keyif katabilir. Ayrıca banyo suyuna hoş bir görüntü katacak kuru güller de kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlamanın ilginç bir yolu. Susuz bir sağlık düşünülebilinir mi? Hayır... Öyleyse kafanızı boşaltacağınız ılık bir duşun vücudunuz dışında beyninize de iyi geleceğini gözardı etmemelisiniz.

Renklerin 'Feng-Shui'si

Kış aylarının siyah, füme gibi koyu renkleri Feng Shui felsefesinde tercih edilmiyor. Karışık, siyah, beyaz gibi seçimler Uzakdoğu öğretisine göre vücudun enerjisini yok ediyor. Oysa bedenin ve ruhun renk dengesini düzenlemek için renkli aksesuvarlar kullanmak mümkün.

Siyah, Feng-Shui'de hırsı ve kudreti simgeliyor. İdeal kombinasyon renkleri yeşil ve mavi.

Beyaz hüzün rengi olarak algılanıyor ve yaşam ruhunu zayıflattığına inanılıyor. Önerilen kombinasyon renkleri; gümüş ve altın.

Kahve tonları güç ve egemenliğin temsilcileri. Uygun renk kombinasyonu; kırmızı...

Gri ise kritik bir renk olarak algılanıyor. En iyi renk kombinasyonu; sarı...

Banyo yapmanın ipuçları

Hayatımızda giderek daha fazla yer almaya başlayan spa ürünleriyle işte doğru bir banyonun ipuçları;

1- Banyo suyunuz ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. 37 derece vücudun normal ısısı için ideal. Suyun fazla sıcak olması hem kan dolaşımının gereksiz yere hızlanmasına neden oluyor hem de cildin bağ dokularının elastikiyetini kaybetmesine yol açıyor.

2- Banyoda kalma süresi 20 dakikayı geçmemeli. Uzun banyo seansları deriyi buruşturuyor ve kurumasına sebep oluyor.

3- Bioritm uzmanlarının vücudumuz üzerinde yaptığı araştırmalara göre ideal banyo saati 15.00-21.00 saatleri arasında.

4- Banyo sonrasında kendinizi hemen stresin ve gerginliğin kollarına atmak için acele etmeyin. Her ne kadar kendinizi çok enerjik hissetseniz bile kan dolaşımı aniden düzensizleşebilir. En azından bir süre bornozla koltuğun üzerinde vücudunuzun kendine gelmesini bekleyin.

Aloe vera mucizesi

Aloe vera bitkisinin geçmişi, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Mısır kraliçesi Kleopatra bu mucizevi bitkinin nemlendirici etkisini taa o dönemlerde keşfetmişti. Aloe vera, her ne kadar bir kaktüsü andırsa da zambak ailesine dahil bir bitki. Tropik bölgelerde, özellikle çölde yetişiyor ve hiç solmayan yeşil yaprakları adeta birer su deposu görevi görüyor. Etli yapraklarında biriken su sayesinde aloe vera dört ay boyunca yağmursuz yaşayabiliyor. Bu nem deposu insan cildine de aktarılabiliyor. Aloe veranın hünerleri sadece bununla sınırlı değil. Bu mucizevi bitki vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler ve bitkisel besinler açısından da oldukça zengin. Dolayısıyla aloe vera vücuda hem dışarıdan hem de içeriden etki edebiliyor. Kuru ya da güneşin yaktığı cildi tedavi ettiği gibi hazmı kolaylaştırıyor ve vücudun kendi kendini temizleme sürecini destekliyor. Bu bitkinin yapraklarından elde edilen jel cilde sürülebiliyor. İçten kullanım için ise aloe vera içecek formunda rahatlıkla alınabiliyor.

Göz kamaştırın

Mavala, 'Mini Color' oje serisindeki tam 49 ayrı renk seçeneğiyle tırnaklara rengarenk bir yaz yaşatıyor. Kolay sürülen, örtücü ve kalıcı ojeler tırnağın nefes almasına da izin veriyor. Bileşiminde en kaliteli aktif maddelerin bulunduğu ojelerde renklerin herbiri başka bir kentin adını taşıyor.

Sadece size özel...

Dişiliğini ve canlılığını ön planda tutan Only Givenchy kadını aktifliği ve dinamikliğiyle dikkat çekiyor. Hafif, ferah ve özel kokusuyla Only, yasemin, sandal ağacı ve miskin mükemmel bileşiminden oluşuyor.
Yayın tarihi: 01.08.2004
1537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.