Güzellik

Uçak yolculuklarından fiziksel olarak etkilenmemek mümkün!

Uçak yolculuklarından fiziksel olarak etkilenmemek mümkün!

Uçak yolculukları özellikle kadınlar üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip. Yolculuğa çıkarken strese girmek yerine, belli kurallara dikkat eder ve çeşitli önlemler alırsanız, bu sevimsiz yolculuğu keyifli ve rahat hale getirebilirsiniz.

Saat sabah altıyı gösteriyor... Elinizde büyük tatil çantanız, uçağa alınmayı bekliyorsunuz. Bir yandan sabah mahmurluğu, bir yandan da uçak korkusu yüzünden stres yaşarken, seyahat etmenin keyifli olduğu kadar gayet yorucu olduğunu düşünmekten de kendinizi alamıyorsunuz. İster kısa olsun ister uzun her uçak yolculuğu streslidir... 45 dakikalık uçuş sürecinde dahi cildinizde kuruma, ayaklarınızda şişme meydana geliyor; hava basıncı nedeniyle ise sarkmalar... Daha uzun süreli yolculuklarda ise bu semptomlar artabiliyor. Özellikle de kadınlarda... Yapılan araştırmalara göre uçak yolculuğu kadınlar üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip. Regl dönemlerinde ise bu etkilerde karın ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı gibi ciddi bir artış meydana geliyor. İşte bu nedenle, uçak yolculuğuna çıkmadan önce çeşitli önlemler almanız gerekiyor.

Kadınlar için hijyen son derece önemli olduğundan yediklerinden uçaktaki tuvalete kadar birçok konuda hassas davranıyorlar. Uzmanlar bu durumun oldukça zararlı olduğunu ve idrar yollarında ciddi enfeksiyonlara neden olabileceğini dile getiriyorlar. Bu yüzden gerek uçak yolculuğunuz sırasında gerekse tatiliniz boyunca bir şekilde tuvaleti kullanmalısınız. Özellikle de regl döneminde... Zira söz konusu dönemde bazı kadınlarda şiddetli ağrılar meydana gelirken, bazılarındaysa kabızlık ve şişme gibi yan etkiler yaşandığı sık sık gözleniyor. Çoğu zaman da ilaç tedavisi de bu rahatsızlıklara çare olamıyor. Doktorlar semptomların azalması için uçağa binmeden önce bol bol hareket etmenizi ve sık sık su tüketmenizi öneriyorlar.

AMAÇ KONFORLU YOLCULUK
Seyahatinizin regl döneminize denk geliyorsa, jinekologunuza danışarak yılda iki kez olmak şartıyla geciktirici ilaç kullanabilirsiniz. Yalnız söz konusu geciktiricilerin uçak yolculuğu sırasında bazı olumsuz etkileri de ortaya çıkabiliyor. Vücudunuz yoğun miktarda su toplarken, ileri yaşlardaki sigara içen kadınların bacaklarında ise pıhtılaşma meydana gelebiliyor. Bu pıhtılaşma da terlemeye ve bacağın bazı bölgelerinde kızarmalara neden oluyor. Hatta 10 -12 saatlik uzun yolculuklarda ciğerlere hava gitmesini dahi engellediği görülüyor. Bunu engellemek adına bol bol hareket etmeye, belirli aralıklarla uçak içinde yürümeye çalışmalısınız. Bunun yanı sıra salata ya da meyve gibi hafif yemekler tüketmeyi de deneyebilirsiniz. Antioksidanların uçak yolculuğunu kolaylaştırıcı birçok özelliği bulunuyor, özellikle ananas ağacından elde edilen çam kabuğu ezmesi uzun uçak yolculuklarınızın sağlığınız üzerindeki birçok olumsuz etkileri giderdiği uzmanlarca kanıtlanmış durumda.

Bacaklarınızda şişmeyle terleme meydana gelmesini engelliyor, yorgunluğunuzu alıyor, daha rahat uyumanızı sağlıyor ve yorgunluk nedeniyle dengesi bozulan sinir sistemini onarıyor. Uçak yolculuklarının sağlığınız üzerinden olumsuz etkileri olduğu gibi, fiziksel değişimler yaşattığı da çok açık. Hava değişimi ve basınçtan dolayı ciltte aşın kuruma meydana gelirken, saçlarda dökülmeye rastlanıyor. Bilindiği gibi uçuş kuralları nedeniyle makyaj çantanızdaki birçok malzemeyi uçak içerisine sokmanız yasak. Bu nedenle seyahat sırasında yanınıza alacağınız ürünlerin boyutlarına dikkat etmelisiniz.
Yayın tarihi: 28.08.2009
4530
dahafazlası
YORUMLAR

korku insanın içinde geliyor engel olamıyor bence...ama uçmak çok eğlenceli gök yüzü çok güzel ben seviyorum hemde hızlı korkmayın..

hberru 05.09.2009 17:09:19

korkulcak bişi yok ne korkuyalar anlam veremedim gerçeği psikolojik bir olay ama lat tarafa havada kalıcagın maksimim 4 saat sonrasını hayal ettim mi sorun kalmaz bence ama gelde korkanlara anlat bunları... :):)

nalcaci34 29.08.2009 03:26:40
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.