Güzellik

Sağlıklı Dudaklar İçin Bunları İhmal Etmeyin!

Sağlıklı Dudaklar İçin Bunları İhmal Etmeyin!

Tıpkı cildimiz gibi dudaklarımız da eşi benzeri olmayan organlardır. Güzel bir gülüşün ya da akılda kalan bir konuşmanın yan oyuncularıdır...

Güncellenme tarihi:

Dişlerimizle, gözlerimizle ya da ellerimizle nasıl yakından ilgileniyorsak aynı özeni dudaklarımız için de göstermeliyiz.

Genel olarak cildimiz, ölü ya da canlı 16 katmandan meydana gelirken dudaklarımızda bu sayı yalnızca 3’tür. Kılcal damarlar bakımından oldukça zengin olan dudaklar, ince yapısı nedeniyle kan basıncı farkından ötürü kolayca renk değiştirebilir. Peki, dudaklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Öncelikle dudaklarımızı yalamaktan vazgeçmeliyiz. Her ne kadar dudağımızın bu sayede nemlendiğini düşünmek mantıklı olsa da bunun yalnıza o anlık olduğunu unutmamalıyız. Dahası dilimiz sayesinde taşınan tükürüğün, aslında yiyecekleri parçalama görevi olduğunu ve dudağın hassas yapısına zarar verebileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

Dudaklarınızla oynamayın, çekiştirmeyin ya da ısırmayın.

Bol bol su için, her bardak suyun cildiniz için bir nimet olduğunu aklınıza yazın.

Dudaklarınızı soğuktan korumak için dudak derisi için özel olarak hazırlanan kremler kullanın. Ayrıca yaz günleri için 15 koruma faktörlü dudak koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin, hassas yapısı nedeniyle kolayca çatlayabilir.

Kozmetik ürünlerinde bilhassa nemlendirici niteliği olanları tercih etmeye çalışın. Özellikle, içeriklerinde alkol barındırmayan ürünler kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Ağzınızdan nefes almamaya çalışın, aldığınız her nefesin dudaklarınızdaki nemi alıp götürdüğünü unutmayın.

B ve E vitaminleri, cildiniz ve dolayısıyla da dudaklarınız için önemlidir. Öğünlerinizde bu vitaminlerin bolca bulunduğu yiyecekleri tercih ediniz.

Yayın tarihi: 17.05.2012
18410
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.