Güzellik

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken 6 Besin

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken 6 Besin

Bu besinler cildinizde oluşan hasarları gideriyor, yaşlanmayı geciktiriyor. İşte yazın sofralarınızdan ayırmamanız gereken 6 süper besin...

Güncellenme tarihi:

Domates

Domates, içeriğinde bol miktarda likopen bulundurur. Bu madde ciltte yaşlanma ve kuruluğu engelleyici bir özelliğe sahiptir. Özellikle yaz aylarında domatesi yemeklerinizde, atıştırmalıklarınızda, kahvaltılarınızda ya da tek başına ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Çilek

Çilek içeriğinde bol miktarda antioksidan barındırır. Böylece ciltteki hücrelerde oluşan hasarların giderilmesinde ve önlenmesinde aktif rol oynar.

Kırmızı ve Yeşil Biber

Yaz aylarında pürüzsüz bir cilt için tüketilebilecek ürünlerden bir diğeri de biberdir. İçeriğindeki C vitamini ile antioksidan görevi gören kırmızı ve yeşil biberi yaz aylarında taze olarak rahatça bulabilir ve yemeklerinizde, salatalarınızda ya da atıştırmalıklarınızda kullanabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık içeriğinde A, B1, C vitaminleri ile biyotin ve potasyum bulundurur. Bu maddeler, yeni cilt hücrelerinin üretilmesinde etkilidir. Ayrıca, yaşlanmayı geciktirici ve cilt nemlendirici özelliği vardır. Vücudun su ihtiyacını karşılamada da oldukça etkili olduğundan cildi nemlendirmede ve kurumasını önlemede aktif rol oynar. Salatalık, salatalarda başka besinlerle tüketilebileceği gibi tek başına ara öğün olarak da tüketilebilir.

Zeytinyağı

Genellikle kış aylarında toplanıp sıkılan ve dinlenmeye bırakılan zeytinyağı, yaz aylarında da her yemekte, salatada ya da atıştırmalıklarda tüketilebilir ve en sağlıklı yağ çeşididir. Hem cilde dışarıdan uygulanabilen hem de tüketildiğinde cilde fayda sağlayan bu yağ, sadece cilt için değil saçlar için de mucizevi bir besindir.

Semizotu

Semizotu madensel tuzlar ve A, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler, ciltteki pullu görünümü azaltır, cildi nemlendirir, parlatır, sıkılaştırır ve ciltteki lekelerin (akne, çil ya da yara izi gibi) daha çabuk onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, özellikle yaz aylarında zararlı güneş ışınlarından ve güneşin cilt üzerinde oluşturduğu yanık ya da kızarıklıklardan korunmak için de bu vitaminler oldukça etkilidir. Sulu yemeği hazırlanabilen semizotunu salatalara ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Yayın tarihi: 30.05.2018
2475
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.