Güzellik

Püf Noktaları

Püf Noktaları

S: Cildim kuruyup, pul pul oluyor ve haftalarca geçmiyor. Bunun sebebi kış mevsimi mi yoksa daha ciddi bir şey olabilir mi?

C: Kuruluk, kış mevsiminde sık rastalanan bir cilt problemidir. Soğuk hava cildinizi tahriş eder ve derinin soyulup pul pul dökülmesine sebep olur. İyi bir nemlendirici ile bir kaç gün içinde geçer. Fakat aynı semptomlar daha ciddi bir cilt hastalığının da habercisi olabilir.

Egzema: Genellikle her yıl tekrarlayan kalıtımsal bir cilt hastalığıdır. Cildin azı kumaşlara ( özellikle pamuk) karşı duyarlılık göstermesi ile de oluşabilir. Cildinize temas eden her şeye dikkat edin; kremler, kumaşlar, makyaj malzemeleri. Egzema, genellikle kuruma ve puullanmanın yanı sıra kızarıklığa da yol açar. Deterjandan uzak durun ve çok yumuşak bir sabun kullanın. Doktorunuzdan kortizonlu bir krem isteyebilirsiniz. Cildinizi kurutan temizleyicilerden ve akne ürünlerinden uzak durun.

Cildinizde daha ciddi lekeler ve kaşıntılar oluyor ise vakit kaybetmeden dermatoloğunuza görünün.

S: 30 yaşındayım ve cildimde kırışıklıkar ve yaşlanma izleri görmeye başladım. Bunları nasıl kapatabilirim?

C: Yaşlanmanın cildimize yaptığı en büyük hasar kırışıklıklar ve lekelerdir. Ancak cilt yaşlnmasının asıl sebebi foto-yaşlanmadır (güneş ışığının sebep olduğu yaşlanma). Örneğin sırtınızdaki deri ile göğüslerinizin yanındaki deriyi karşılaştırın. Göğüslerinizin kenarındi deri daha yumuşak ve pürüssüzdür çünkü güneş ışığına fazla maruz kalmıyor. Neyseki cilt bakım ürünlerindeki teknolojik gelişmeler sayesinde artık kırışıklıklarla yaşamak zorunda değilsiniz. Evde ya da ofisde kolayca kullanabileceğiniz bakım ürünleri ile kırışıklıklarınızı gizleyebilirsiniz.

Tabi kırışıklıklara karşı ne zaman önlem almaya başladığınızda çok önemli. 20'li yaşlarada yani kırışıklıklar yeni başlarken alınacak en iyi önlem güneşden korunmadır. Bu yaşlarad cily hla kendini yenileyebilir. Düzenli olarak güneşten koruyucu kremler kullanın. Alfa hidroxi asit ürünlerde kırışık giderici olarak oldukça faydalı çünkü cildin üzerindeki ölü deriyi soyarak cilse prüzsüz, parlak bir görünüm verir.

30lı yaşlarda kırışıklıklar biraz daha belirginleşmeye başladığında retinollü ürünler ve retinoid içeren karışımlar kullanın. Her iki maddenin de özelliği cildin kalojen salgısını arttırarak kırışıklıkların belirginliğini kaybetmesidir. Eğer cilidiniz kuru ise nemlendiriciler cildinizi yumuşatacak ve kırışıklıkları daha iyi saklamanıza yardımcı olacaktır.

40lı yaşlarda kırışıklıklar iyice derinleşir ve artık dermatoloğa gitme zamanı gelmişrtir. Dermatoloğunuz cildinize en uygun kırışık önleyici kremi tavsiye edecek ya da ona göre bir reçete hazırlayacaktır. Muhtememeln cildinizi soyarak deriyi yenilemesi için bir peeling verecektir. Bu ürünler, cildinizdeki kırışıklıkların durumuna göre hafif ya da sert olabilir. Glikolik asit bazlı ürünleri ayda bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Hem lekeler hem de derin olmayan kırışıklıklar üzerinde oldukça etkili bir yöntem olan peeling aynı zamanada yüzünüzdeki ton farklarını da ortadan kaldırır.
Yayın tarihi: 05.04.2001
4763
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.