Güzellik

Parfüm Nereye Sürülmeli?

Parfüm Nereye Sürülmeli?

Parfümün nereye sıkılması gerektiğini ziler için araştırdık...

Güncellenme tarihi:

Genellikle kulak arkasına sürülmesi önerilse de ünlü parfümör Vedat Ozan'a göre bu bölge parfüm sürmek için en yanlış yerlerden biri...

“Güzellik, çekicilik, temizlik hatta erotizm kokular tarafından yönetilir” gibi bir cümle iddialı gelebilir. Ama bir gerçek var ki, güzel koktuğumuzda, parfüm sürdüğümüzde kendimizi daha iyi hissederiz. Koklayan taraf için de böyledir. İyi bir kokunun mıknatıs etkisinden bile söz edilebilir. Mis gibi kokuyor dendiğinde akan sular durur.

Ancak parfüm kullanmak kadar, nasıl kullandığımız, kokunun daha kalıcı olması için nereye sürdüğümüz de önemli. Genellikle koku otoriteleri parfümlerin kulak arkasına sürülmesini önerirler. Bunun sebebi olarak da buranın nabız bölgesi olması nedeniyle sıcak olduğunu, parfüm moleküllerinin daha çabuk buharlaşarak kokusunun uzun süre bozulmadan kalacağını söylerler.

Ancak ‘Kokular Kitabı II Parfümler’in yazarı ünlü koku uzmanı Vedat Ozan’a göre bu pek doğru olmayan bir efsane. Çünkü kulak arkası nabız bölgesi değil. Nabız bölgesi biraz daha aşağıda kulağın hemen altında, çene kemiğiyle başın birleştiği yerdeki boşlukta.

En önemlisi de kulağımızın hemen arkasının kendine has farklı bir kokusu vardır. Tam bu bölgeye sıkılan parfümün kokusunu acılaştırır. Kulak arkasında vücudumuzun bir çok bölgesinde olduğu gibi yağ üreticisi bezeler vardır. Burada üretilen yağlar, hafifi çukurluğu olan bu bölgeye kolayca yerleşen bakterilerle etkileşime girer. Koltuk altındaki terin bakterilerle reaksiyonunda olduğundan çok farklı bir koku olsa da kendine has bir koku çıkar ortaya.

Vedat Ozan bu kokunun nasıl anlaşılacağının tarifini de veriyor: Parmağınızı hafifçe kulak arkasında bastırıp dolaştırın, sonrasında burnunuza yaklaştırıp koklayın. Çok hafif de olsa burada vücudunuza özgü doğal kokunun bu bölgede var olduğunu fark edersiniz. Ter kokusu kadar rahatsız edici olmayan bu doğal koku, parfümün kokusal profilini etkiliyor ve bu etkileme olumlu yönde olmuyor.

Parfüm reklamlarında bile bu hata tekrar tekrar kullanılsa da siz siz olun kulak arkasına parfüm sıkmayın. Doğru yer, kulak memesinin hemen alt tarafıdır, kulağın arkası kesinlikle değil!

Yayın tarihi: 25.03.2016
4330
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.