Güzellik

Özel Bakım Yöntemleri

Özel Bakım Yöntemleri

Buz, vitaminler, lipozomlar ve vücut yağları ile uygulayabileceğiniz özel bakım yöntemleri...

Cildimizin, her gün yapılan rutin bakımların dışında özel bakımlara da ihtiyacı vardır. Kozmetik destekli ekstra bakımların yanısıra, evde hazırlayacağınız basit ama etkili reçetelerle de bunu sağlayabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları!

Buz

Günün yorgunluğunu ve stresini alır, metobolizmayı canlandırarak etkili bir bakım sağlar. Makyajınızı yapmadan önce, bir tülbent ya da gazlı beze saracağınız buzu, yüzünüzün ve gözlerinizin çevresinde gezdirmeyi deneyin. Cildinizin gergin bir görünüm kazandığını, şişlik çökmelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Aynı işlemi göğüsleriniz için de uygulayabilirsiniz. Her gece yatmadan önce, ince bir tülbente sardığınız buz kalıbını hızla göğüslerinizin üzerinden geçirin. Soğuk, dokuları gerginleştirip sıkılaştıracaktır.

Vitaminler

Cildin sağlıklı ve güzel olmasına en önemli etkenlerden biri ise vitaminler. Cildiniz için gerekli vitaminleri almadığınızda dışardan verilen kozmetik desteklerin hiçbir yararı yok. Özellikle A ve E vitamini, cildin sağlıklı olmasında büyük rol oynuyor. Bu vitaminlerin hangi besinlerde bulunduğuna gelince... Cildi zararlı etkilerden koruyan ve eksikliğinde ciltte kuru ve çatlak bir görünüme neden olan A vitamini, yeşil ve sarı sebzelerde bulunur. E vitamininin eksikliğinin ciltte gözle görülür bir etkisi olmamakla beraber, cildin erken yaşlanmasına ve kırışıkların artmasına neden olur. Ekstra alındığında ise cilde canlı, parlak ve diri bir görünüm verir. Fındık, ceviz ve bitkisel yağlar, E vitamini açısından oldukça zengindir.

Lipozomlar

Cildin en üst katmanı normal şartlarda hiçbir maddenin geçmesine izin vermediğinden bazı temel maddeler burada takılır ve epidermise ulaşamaz. Ancak günümüz teknolojisinde bu o kadar da zor değil! Kozmetikçiler, moleküler yapıyı değiştirme çalışmalarında son derece başarılılar. Çeşitli nemlendirici ve besleyici maddelerin molekül yapısı, hızla hücrelerin derinliklerine ulaşacak şekilde, derinin yapısına uygun hale getiriliyor. Taşıyıcı minik kapsüller olarak tanımlayabileceğimiz, kozmetikte yeni çağın habercisi lipozomlar, epidermise kadar inerek buradaki deformasyona uğrayan hücreleri yeniden canlandırıyor ve harekete geçiriyor. Zarı hücre zarına benzeyen, fosfolipid denen yağ moleküllerinin kozmetikte iki işlevi var: İlki cildi pürüzsüz kılan ve kırışıkları yok eden, anında derinleştirici etki; ikincisi ise cildin derinliklerine ulaşması mümkün olmayan temel, aktif maddeleri taşıyan uzun vade de etki. Bu nedenle yaşlanma etkilerine karşı bir ürün arıyorsanız, içeriğinde lipozom olmasına dikkat etmelisiniz!

Vücut yağları

Bitkisel yağların besinlerde kullanılmasının organizmaya gereken yağı sağladığını hepimiz biliriz. Jojoba, avakado, buğday tohumu gibi yağlar, cildi esnek ve parlak bir görünüme kavuşturur, dış etkilere karşı koruma sağlar. Eğer vücut derisi çok kuruysa, banyo öncesinde zeytinyağı ile masaj yapın. Ayrıca vücudunuzun güzel kokması için içine birkaç damla parfüm eklediğiniz buğday tohumu yağı ile ovabilirsiniz.

Yayın tarihi: 23.04.2002
1360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.