Güzellik

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Yağlı, tatlı ve unlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalı ve hepsini aynı anda tüketmemelisiniz. Çünkü bu kombinasyon, besinlerden aldığınız enerjinin yakılmasını engelleyerek yağ hücrelerinin depolanmasına yol açar.

Elma, kivi, armut, portakal, greyfurt, ananas, papaya, karpuz gibi meyvalar; salatalık, domates, biber, kuşkonmaz, enginar kereviz gibi sebzeler tüketmeye özen gösterin. Bu besinler problemli bölgelerdeki yağların çözülmesini sağlar.
Her öğünden önce mutlaka suyla inceltilmiş elma sirkesi ya da limon suyu içerek vücudunuzun besinlerle aldığı proteini daha iyi değerlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmayı ihmal etmeyerek, kısa süreli güneş banyoları yapabilirsiniz.

Soğuk su şoku yaparak yağları yok eden hormonları harekete geçirebilirsiniz.
Günde bir buçuk litre su içip, alkol, soda, çay ve koladan uzak durmalısınız.
Karın, kalça ve bacak kaslarını çalıştıran yürüyüş ve koşunun yanında bisiklete binip, ip atlayıp, koşabilirsiniz.

Selülitle İlgili Doğrular ve Yanlışlar

Yanlış: Selülit yalnızca normal kilosunun üstündeki kadınlarda oluşur.

Doğru: Selülit zayıf kadınlarda da görülebilir. Bu, vücutta gençlik yıllarında oluşan yağ hücrelerinin sayısıyla ilgilidir. Bağ dokusunun sıkı olup olmaması da selülitin belirleyici etkenlerinden.

Yanlış: Hamilelik sonrası tüm kadınlarda selülit olur.

Doğru: Ağırlığın artması ve hareketsizlik nedeniyle hamilelik sırasında selülitin oluşma ihtimali daha yüksek. Ama bu tek neden değil.

Yanlış: Selülit, yaşı ilerlemiş kadınlarda görülür.

Doğru: Selülit çoğunlukla genç yaşlarda başlar. Böyle bir problemi olmayan kadınlarda 45 yaşından sonra selülit oluşma ihtimali azdır.

Yanlış: Selülit hormonlardan kaynaklanan bir problemdir.

Doğru: Kadınlık hormonunu çok yoğun taşıyan ve kadınsı hatları fazlasıyla belirgin olan kadınların risk grubunda olduğu gerçek. Ama hormonlar selülite doğrudan sebep olmazlar. Selülitin sebebi normalde bir toplu iğne başı büyüklüğünde olan, ancak selülit durumunda bakla gibi şişen yağ hücreleridir.
Yayın tarihi: 11.04.2001
1043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.