Güzellik

Meme Küçültme Ameliyatı (Reduction Mammoplasty)

Meme Küçültme Ameliyatı (Reduction Mammoplasty)

Büyük ve sarkık memelere sahip olan kadınlarda memelerin aşırı ağırlığından dolayı sırt ve boyun ağrıları olur. Bu ameliyat ile deri, yağ ve meme dokusu çıkarılarak memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirilir. Meme başı çevresindeki renkli deri (areola) küçültülür ve meme başı olması istenen yere nakledilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Memelerde çizimler yapılarak çıkarılacak olan bölüm belirlenir. Ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte çoğunlukla areola çevresinden meme altı ve meme alt kıvrım bölgesine uzanan ters "T" şeklinde insizyon skarı oluşur.

Ameliyat bölgesine konulan drenler 1-2 günde çıkarılır. Hastanede kalma süresi 2 gündür. 1 hafta sonra pansumanlar açılır ve deri üzerindeki dikişler alınır.

Memelerdeki şişlik ve morluklar 1-2 hafta sonra azalacaktır. Yara izleri 3-6 ay sonra kızarıklığını kaybedip beyaz bir çizgi halini alacaktır. Yara izleri sütyen içinde kalacak şekilde planlanmıştır.

Reduction Mammoplasti sonrasında süt verme ameliyat şekline göre etkilenebilir.
Yayın tarihi: 11.04.2001
1187
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.