Güzellik

Masaj da önemli bir terapi

Masaj da önemli bir terapi

Sadece su ve çamur terapileri olmaktan çıkıp, "kendini iyi hissetme" yöntemleri bütününe dönüşen SPA uygulamalarında, masaj önemli bir yer tutuyor.

Kaynak: Hürriyet

Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumanın, metabolizmayı güçlendirmenin son yıllardaki en gözde yolu. Bazıları başlı başına yaşam felsefesi olarak da değerlendirilen, Uzakdoğu'dan kuzey ülkelerine pek çok yöntemi var. İşte Türkiye'de yaygın olarak uygulanan masaj yöntemleri.

Şiatsu

Parmakla bastırarak yapılıyor


Parmakla bastırmak anlamına geliyor. Bir tür enerji masajı. Japonya'da 20. yüzyılın başlarında, o zamana kadar uygulanagelen elle tedavi yöntemlerinin bir sentezi olarak doğmuş. İdeal bir uygulamada masör, masaj yaptığı kişinin güvenini kazanarak iletişim kurmalı. Masaj sırasında çoğunlukla akupunktur noktalarına denk gelen enerji noktalarına çeşitli biçimlerde basılıyor, uzuvlar çekilerek esnetiliyor, eklemler çalıştırılıyor.

Aromaterapi

Bitkiler ilacınız olsun


Aroma terapinin temeli bitkisel tedaviye dayanıyor. Kabaca bir tanımla bitki ve meyve sularının veya yağının elde edilip, cilt ve vücut güzelliği için kullanılması olarak açıklayabiliriz. Bugün aroma terapi deyince akla hemen küçük şişelerde, güzel kokulu yağlar ve esanslar geliyor. Konsantre halde bulunan bu yağların gül, susam, lavanta, limon, ardıç veya portakal gibi çeşitleri var. Her bir yağın özelliği ayrı. Kimi strese iyi geliyor, kimi ağrıları dindiriyor, kimiyse kan dolaşımını düzenliyor. Önemli olan doğru yağın veya yağ karışımının seçilerek, doğru tekniklerle uygulanması. Masaj hareketleri ile uygulanan aroma terapi son derece keyifli ve dinlendirici halde geliyor. İhtiyaca göre haftada bir veya onbeş günde bir uygulanabiliyor.

Dört El Masajı

İki kişilik masaj


Masaj tekniğinin senkronize biçimde iki kişi tarafından uygulanmasına verilen ad. Son derece dinlendirici ve stresten arındırıcı özelliği var

Refleksoloji

Ayaklara özel ovma


Ayaklara özel ovma yöntemiyle uygulanan bu masajda, masajı uygulayan uzman insan bedeninde bloke olmuş enerjiyi çözerek, vücudu güç kazandırıyor ve dengesini sağlıyor. Refleksoloji uzmanları kişinin tüm sıkıntılarını anlayabileceklerini iddia ediyorlar.

Sıcak taş terapisi

Volkanik lav taşları duygusal enerji veriyor


Sıcak taş terapisinin mutlaka eğitim almış uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor. Isı nedeniyle son derece etkili. Özel volkanik lav taşları su içinde ısıtılıyor ve vücudun belli kilit noktalarına yerleştiriyor. Volkanik lav taşları pürüzsüz, parlak ve yassı oluyor. Isıyı uzun süre üzerinde barındıran özelliğe sahip. Aromatik öz yağlardan faydalanılarak masaj tamamlanıyor. Periyodik olarak uygulandığında fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda vücuda enerji yüklüyor.

Çampusaj

Vücudun toksinlerden arınmasını sağlıyor


Beş bin yıldır Hindistan'da uygulanan çampusaj, yaşam bilimi olan Ayurveda'nın içinden geliyor. Aromatik öz yağlarla uygulanan bu teknik, hücre ve dokuların beslenmesini ve bedenin toksinlerden arınmasını sağlıyor. Özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu masaj oturarak yapılıyor ve 40 dakika kadar seri bir şekilde sürüyor. Karışımı yapılan yağlar ise çok çekici. Hindistancevizi, zerdali çekirdeği, tatlı badem ve susam yağı. Çampusaj aynı zamanda yağsız olarak kıyafetin üzerinden de uygulanabiliyor.

Manuel Lenf Drenaj

Bağışıklık sistemini harekete geçiriyor


En etkili ve en doğru masaj tekniklerinin başında geliyor. Statik noktalardan başlayıp kalbe doğru ilerleyen, tek yönlü bir teknik içeriyor. Masaj lenfatik dolaşımı ve bağışıklık sistemini hareke geçiriyor. Vücudu toksinlerden arındırması da bir başka özelliği. Hiçbir ürün kullanılmadan yapılıyor. Diğer masajlara oranla çok hafif, monoton hareketlerden oluşuyor. Ciltte herhangi bir kızarıklık oluşmuyor.
Yayın tarihi: 26.05.2004
1354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.