Güzellik

Lohusalıkta bakım gerektiren cilt problemleri

Lohusalıkta bakım gerektiren cilt problemleri

Doğum sonrası 40 günlük lohusalık döneminde sakın kendinizi ihmal edip, çatlak, akne, meme ucu zedelenmeleri gibi cilt sorunları ile mücadele etmekte gecikmeyin.

Lohusalıkta bakım gerektiren cilt problemleri
Kadınlar lohusalıkta en çok doğum lekelerinden, çatlaklardan, varislerden, göğüs ucu zedelenmelerinden ve tüylenmeden şikayet ederler. Üstelik, bu cilt problemlerinin çoğu da tedavi görmeyi gerektirir, kendiliğinden geçmez. Yeni annelerin istediği tek şeyse hamilelik öncesinde olduğu gibi bakımlı ve güzel görünmek. Peki, bunun için ne yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Kadınların hamilelikte olduğu gibi lohusalık döneminde de kendilerine özen göstermeleri gerektiğini ve bilinçli bir bakıma ihtiyaçları olduğunu belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan'ın bu konudaki önerileri size yardımcı olacak.

Sivilceler için doktora danışın!

Yüzde bulunan yağ salgısı, hamilelik süresince artar. Bu da hamilelikte sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Anne adayları; dıştan kullanılacak ürün bile olsa, bunun emilip kana geçme ihtimali bulunduğunu unutmamalı. Özellikle hamilelik süresince vitamin A ve yüksek dozda salisilik asit içeren ürün kullanımı önerilmez. Kullanılacak kozmetik ürünler geniş yüzeye uygulanacaksa kullanmadan önce cilt uzmanlarına danışılmalıdır. İltihabi akneler mevcutsa, kullanılacak antibiyotiklerin lohusa anneler açısından risk taşımadığından emin olunması gerekir.

Peeling kana geçer

Peeling, ciltteki ölü derileri temizleyerek cildi rahatlatır, özellikle vücut peelingi amacıyla kullanılacak ürünlerin geniş yüzeyle temas edip kana geçme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Hamilelik ve emzirme dönemini de içeren lohusalıkta, bu yüzden geniş yüzeylerde kullanılacak peeling ürünleri seçiminde dikkatli olunmalıdr. Yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ve toniklerle yağlanma baskı altına alınır. Cilt doktorlarının önerdiği güvenilir olan sivilce ilaçlarıyla sivilceler tedavi edilir.
Yayın tarihi: 22.04.2010
5103
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.