Güzellik

Kozmetik alerjiye dikkat!

Kozmetik alerjiye dikkat!

Kozmetikler ve sanitasyon ürünleri, modern dünyada günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. Ama kullandığımız ürünleri seçerken bilinçli olmak da fayda var. Aksi takdirde alerji problemleriyle karşılaşmak mümkün.

Kozmetik alerjiye dikkat!
Hatırı sayılır miktarda para ödeyerek bir nemlendirici aldınız... Ürün size "hipoallerjenik" olarak sunulduğu için ve "kaliteli" bir marka olduğundan tereddüt etmeden kullanmaya başladınız. 2-3 gün sonra yüzünüzde kızarıklık, kaşıntı başladı ve gittikçe artan bir dermatit (egzama) tablosu ortaya çıktı... Bu durum özellikle hanımlar arasında oldukça sık rastlanan bir talihsizliktir. Kullanılan kozmetik madde allerji yapmıştır. Hem de "hipoalerjenik" (alerji yapma ihtimali zayıf) olduğu halde. Kullanılan ürün hipoalerjenik değil ise, ciltte dermatit oluşturma riski şüphesiz daha da fazla olacaktır.

Kozmetikler niçin dermatit yapıyor?

Sağlık ve güzelleşmek için kullanılan bu ürünlerin cilde zarar vermeyecek şekilde üretilmesi gerekmez mi? Bu maddelerin denetimi yok mu? Ne yazık ki ülkemizde gıda maddelerinin üretimi bile tam olarak kontrol ve denetim altına alınamamışken, kozmetikler için böyle bir beklenti içinde olmak fazlaca "iyimserlik" olacaktır. ABD 'de yapılan araştırmalarda kozmetik maddeler içinde 2983 adet kimyasal madde olduğunu ve bunların 884 tanesinin toksik özellikte olduğu belirlenmiştir.

Kozmetiklerle alerji nasıl gelişir?

Bu konu tamamen kişinin cilt yapısı ve bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Bağışıklık sistemi organizmayı yabancı maddelerden korumak üzere programlanmıştır. Bunlar genellikle bakteriler, virüsler ve tümörleşen hücrelerdir. Bağışıklık sistemi hergün hücrelerimizi adeta tek tek kontrol ederek vücudun "sağlık durumunu" idame ettirir. Maalesef bazı kişilerde kozmetikler ve sanitasyon maddeleri (ör: sabun) içindeki partiküller zararlı madde olarak algılanır ve vücutta bunlara karşı "dermatit" ile sonuçlanacak reaksiyon başlatılır.

Bilinçli tüketici olmak için >>>
Yayın tarihi: 30.09.2009
3271
YORUMLAR

bende de alerji oluyor artık çoğu ürünüm bitkisel dermotik ürünler bence cilt çok önemli cildimizin nelere karşı alerjisi olduğunu anlamak lazım adi markalar ve aşırı doğal olmayan ürünlerden kaçınılmasını öneririm

saracl 10.10.2009 01:28:48

kozmetikte marka çok önemlidir çünkü yüzünüze ya da cildinize kulallanıyorsunuz ve alerji yapabilir ve cildiniz bozulabilir bakım yapacağım derken kaş yaparken göz çıkarmayalım aldığımız ürünleri seçerken çok bilinçli bir şekilde hareket etmek gerekiyor.

melekorhan 04.10.2009 15:46:57
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.