Güzellik

Kozmetiğe ödediğiniz paranın hakkını verin!

Kozmetiğe ödediğiniz paranın hakkını verin!

Kozmetiğe harcanan paraların haddi hesabı yok. Sadece bir ürün almak yetmiyor ki... Her gün içeriği gelişen yeni ürünler piyasaya sürülüyor. Dolayısıyla alışveriş listesi de kabarıyor. Peki bu ürünleri uzun soluklu kullanmak adına neler yapmalıyız, onları nasıl saklamalıyız?

Kozmetiğe ödediğiniz paranın hakkını verin!
Sağlıklı ve güzel kalabilmek için koruyucu birçok önlem alınması gerekir. Bunlardan birisi de kozmetik ürün kullanımıdır.

Son yıllarda dermo-kozmetoloji alanında deri bakımı ve yaşlanmasını engellemek amacıyla pek çok çalışma yapılmakta. Gerçekten son derece etkili kaliteli kozmetik ürünler geliştirilmiş durumda. Ancak kozmetik ürünün kalitesi ve markası yanında ürünün etkili olabilmesi hatta zarar vermemesi için uygun ve doğru şekilde kullanmak gerekir.

Kozmetik kremlerin son kullanma tarihine uymak çok önemli. Bu tarih ortalama olarak 6 aydır ve her ürünün kutusunda ürüne ait son kullanma tarihi belirtilir. Kapağı açılan ürünler mutlaka bu son kullanma tarihine kadar tüketilmelidir. Aksi takdirde ürün enfekte olabilir. Kapağı açıldıktan sonra uzun süre bekletilen ürünlerde bakteri, mantar vb kolonizasyonların olabildiği görülmüştür. Ayrıca uzun süre bekleyen ürünlerde etken maddede etkinlik bakımından azalma olabilir.

Ürünler güneş ışığından uzak tutulmalı. Serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmeli. Belli miktarda ürün içeren kozmetik paketi tercih edilmeli. Bazen maalesef tüketici yanlış yönlendirilip ekonomik paket olarak kozmetik ürünler satılmakta. Bu da ürünün tüketim tarihini oldukça aşan bir durum yaratmakta.

Kozmetik ürünler yine tek kişi tarafından kullanılmalı. Herkes için özel olmalı ürünü. Temiz elle ürüne dokunulmalı.

Yayın tarihi: 06.10.2009
2504
YORUMLAR

makyaj malzemelerinin ömrünün bu kadar kısa olduğundan haberim yoktu faydalı bir bilgi oldu benim için, hem pahalı hem ömrü kısa :S

ulkuluyum 07.10.2009 21:36:36

hergün makyaj yapan biri ancak 6 ay kullanabilir hatta farlar 1 ay içinde bile bitiyor yapmayanlar ise yıllardır saklar kozmetik ürünlerini çünkü ağır bir maddiyat yükü var

gulsahevren77 07.10.2009 11:29:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.