Güzellik

Kışın da güzel olmak hakkınız!

Kışın da güzel olmak hakkınız!

Bedenininz kış şartlarından olumsuz etkileniyor diye üzülüyor musunuz? Unutmayın, her derdin çaresi var! İşte kış güzelliği için bazı öneriler...

Dudaklarınız sürekli kuruyorsa

Her şeyden önce dudaklarınızı yalamaktan vazgeçin. Böyle bir huyunuz varsa ne kadar tedbir alsanız da dudaklarınızın kuruması kaçınılmaz olacaktır. Ara sıra dudak koruyucu sürmenin yeterli olmadığını unutmayın. Düzenli bir şekilde kullanın.

Nemlendirici kullanıyor musunuz?

Cildiniz çok kuru ise nemlendirici losyon yerine krem kullanmanızda yarar var. Kremlerin içinde bulunan zengin yağ bileşimlerinin kuru olmayan ciltlere ağır geldiği biliniyor. Ancak, özellikle kış mevsiminde kuru olan ciltleri rahatlatıyor.

Dirsekleriniz neden kirli gibi görünüyor?

Cildin bu bölgelerinin deri yapısı oldukça kalın. Ölü deri hücreleri bu bölgelerde grimsi bir tabaka oluşturuyor. Banyo sırasında bir bezle veya kese ile o bölgeleri ovuşturarak temizleyin. Böylece ölü hücrelerden cildinizi arındırın.

Sabun cildinizi kurutuyorsa

Eğer kışın cildiniz kuruyor ve kaşınıyorsa daha hafif, nemlendirici içeren, yağ benzeri maddeler ve vitamin katkılı bir ürün kullanmak çok daha faydalı olabilir. Cilt nemlendiricilerinden en fazla yararı elde edebilmek için, bu ürünleri banyodan hemen sonra, henüz cildimiz ıslakken kullanmalıyız. Böylece cildimiz üzerinde kalan su damlacıkları bu krem tabaka tarafından tutularak, buharlaşmaları önlenir. Daha sonra bu suyu emen cilt, uzun süre nemliliğini korur.

Kışın cilt bakımı nasıl olmalı?

Cilt kuruması sadece kişiye rahatsızlık vermekle kalmaz aynı zamanda enfeksiyonlara da zemin hazırlar. Karlı bölgelerde, güneş ışığının yüzde 80'inden fazlası yansıdığı için ultraviyole radyasyon hasarı nedeniyle, 15 ve daha üzeri koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Her 2 saatte bir bu kremler yeniden sürülmelidir. Dudakları korumak için de yine en az 15 faktörlü kremler kullanılmalıdır. Kış aylarında yaşam mekanlarının nemini artırmak için, nemlendirici cihazlar da çok faydalı olabilmektedir. Kurumuş cilt bölgelerine sıvı vaselin gibi güçlü nem tutucu losyonlar ile bakım uygulanmalıdır.
Yayın tarihi: 17.12.2006
2064
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.