Güzellik

Kışın cildi nasıl korumalı?

Kışın cildi nasıl korumalı?

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Teoman Erdem, kış aylarında soğuk havanın etkili olduğu günlerde, cilt hastalıklarına karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

Doç. Dr. Erdem, özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde, kış mevsiminin cilde olumsuz etkisinin diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu belirterek, "Derimiz her an dış dünyayla irtibat halinde olduğundan fiziksel etkenlerden etkilenmemesi düşünülemez. Kış mevsiminde de cildimizi tehdit eden birçok etken vardır. Kışın soğuk-kuru hava, düşük nem, rüzgar, kirli hava ve asit yağmurlarına dikkat edilmeli" dedi.

Doç. Dr. Erdem ayrıca, günlük ve tekdüze hayat, kapalı ortamlarda kalma, düzensiz beslenme ve depresyon yapıcı melatoin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanması sonucunda kış aylarında insanların daha fazla stresli ve depresyona eğilimli olduklarını söyledi. Bu durumun akne (sivilce) ve egzama gibi bazı cilt hastalıklarını artırdığına dikkat çeken Erdem, "Kış aylarından en çok yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar etkilenir. Deri kuruluğunun tedavisinde ve önlenmesinde nemlendiricilerin kullanılması temel yaklaşımdır" diye konuştu.

Doç. Dr. Erdem, piyasada satılan nemlendiricilere karşı da vatandaşları uyararak, saf vazelinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Saf vazelinin hem ucuz hem de deriyi en iyi nemlendiren ajanlardan biri olduğuna dikkat çeken Erdem, şunları söyledi:

"Derinin sık sık suyla temas etmesi de bu kuruluğu artırmaktadır. Bu nedenle banyodan ve eller yıkandıktan sonra nemlendirici sürülmelidir. Sürülen nemlendiricinin saflığı önemlidir. Saf vazelin, tercih edilecek ilk nemlendirici olmalıdır."

Erdem, bazı vatandaşların dudaklarını sık sık dilleriyle ıslattıklarını da hatırlatarak "Bu işlemle dudakların nemleneceği sanılmaktadır, aksine bu işlem dudakları daha da kurutmaktadır" dedi.

Doç. Dr. Erdem, soğuğun cilde olumsuz etkisini önlemek için nemlendirici dışında, sokağa çıkıldığında soğuktan koruyucu giysiler giyilmesi ve eldiven kullanılmasının yararlı olacağını belirtti.

Evlerin nemlendirilmesinin de önemine değinen Erdem, kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlu konulması veya soba kullanılıyorsa, sobanın üzerine bir demlik su konulmasının odanın nemlendirilmesi açısından uygun olacağını ifade etti.

Erdem, günde en az 1-1,5 litre su içilmesinin de derideki nem oranını artıracağını kaydederek, özellikle kirli havaya daha fazla maruz kaldığı için saçların da bere veya şapka kullanılarak korunması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 31.01.2006
1101
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.