Güzellik

Kış bakımının tam zamanı!

Kış bakımının tam zamanı!

İstenmeyen tüyler, lekeler, kılcal damarlar ve kırışıklar... Bu sevimsiz görüntülerden kurtulmak için en doğru zaman kış ayları! Dr. Melisa Eczacıbaşı anlattı...

Güncellenme tarihi:
İstenmeyen tüylerden, güzel gözükmeyen yüz ve vücuttaki lekelerden, bacak ve yüzdeki kılcal damarların sevimsiz görüntülerinden ve tüm bunlara plus tabi ki pürüzsüz ve genç bir cilt sahip olmanın tam da, soğuktan başka bir çok şeye zaman ayıramadığımız, doğanın her yeri bembeyaza boyadığı bu soğuk sonbahar ve kış günleridir.

Lazer yöntemleri için özellikle sımsıcak yaz günlerini tercih etmediğimizden, siz siz olun fırsat varken ve güneş yüzünü bize göstermezken bu yöntemlerden yararlanıp, yazın keyfini ve rahatlığını sürdürün. Konu ile ilgili American Academy of Dermatolojinin aktif üyesi öğretim üyesi cilt hastalıkları uzmanı Dr. Melisa ECZACIBAŞI ile görüştük.

Kıl köklerine kalıcı çözüm, lazer epilasyon

Yeryüzünde kadın ve ya erkek yoktur ki yüz ve vücuttaki istenmeyen tüylerinden hoşnut olsun, tabi doğuştan şanslı olan ve çok ince ayva tüyü olan kişileri saymazsak. Özellikle kadınlarda yüz, boyun, çenedeki tüylenmeler birebir görüntüyü çok etkilerken, vücuttaki tüylenme ise giyim kuşamımızı kökten değiştirebilecek bir faktör. Tüylerden hoşnut olmayan erkeklerin sayısı ise hiç da az değil, havuza denize giremeyen, istediği şekilde giyinemeyen ve karşı cins ile olan ilişkileri bu yüzden sağlıksız olan bir çok erkek hastaya da rastlamak mümkün. Lazer epilasyon ise tamamen tıbbi bir yöntem olduğundan uygulamayı yapan kişinin dermatolog, kıl köklerin yapısını çok iyi bilen ve bu konuda eğitimi ve tecrübesi olan bir kişi olması gerekir. Aksi takdirde doğru, yeterli cevap almak mümkün değil.

Lazer epilasyon dikkatli yapılmalı

Lazer, kıl köklerini kalıcı bir şekilde yok eden bir tedavi yöntemidir. Aslında ilk başta kozmetik bir yöntem gibi görünse de tamamen tıbbi ve hijyenik bir yöntemdir. Başarılı ve doğru tedaviler sonucunda yok olan kıl kökleri bir daha hayatınız boyunca size tekrar uğramazlar (Vücut çok büyük bir hormonal düzensizliğe maruz kalmadığı takdirde). Bu nedenle aşırı tüylenme durumlarında altta yatan nedenler iyice araştırılmalıdır.

- Yüz, çene, göbek ve göğüs çevresindeki tüyler genelde aşırı tüylenme habercisi, böyle bir durum mevcut ise epilasyondan önce hormonal tedavi başlanmalı.

- Kullanılan bazı ilaçlar dikkate alınmalı, tüylenmeye yol açabilir.

- Geçirilen bazı hastalıklar; örneğin polikistik over sendromu, hipofiz tümörü ve kortizonla tedavi durumlarında, özellikle kadınlarda aşırı tüylenmeye yol açabilir. Kadınlarda erkeklik hormonu yani testosteron arttığı durumlarda da hormonları doğru seviyelere indirmek, aşırı tüylenme tedavilerinde başarılı sonuçlar sağlayacaktır.

- Bireyin geçirdiği özel bir hastalık söz konusu olduğunda ise kendi doktorundan da bu işlemi yapıp yapamayacağı konusunda onay alması daha sağlıklı olacaktır.

- Lazer epilasyon yöntemi tamamen tıbbi bir yöntem olduğundan uygulayan kişinin bu konuda uzman, eğitimli ve tecrübeli olması, kılın yapısını iyi bilmesi, tüylerin gelişim evrelerini iyi tanıması, seans araları ve seans sayısını doğru ayarlaması; hastanın hem iyi bir sonuç hem de yan etki yaşamaması açısından çok önemlidir.

Cihazın teknolojik açıdan ilerlemiş bir cihaz olması da hem acı hissini minimum dereceye indirmek, hem de deriyi korumak ve leke gibi yan etki yaşamamak açısından son derece önemlidir.

Yayın tarihi: 15.12.2008
3007
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.