Güzellik

Kanser Sonrası Meme Operasyonu

Kanser Sonrası Meme Operasyonu

Ülkemizde ve dünyada her dokuz kadından birinde görülen meme kanseri, ne yazık ki, çoğunlukla memenin birinin ya da ikisinin kaybıyla sonuçlanıyor. Sadece bununla kalsa iyi.

Asıl sorun operasyon sonrasında başlıyor. Zira, memesinde şekil bozukluğu oluşan hastalarda depresyon, kişilik bozukluğu, cinsel isteksizlik, kadın görünümünden uzaklaştığını hissetme ve kendine güvenini kaybetme gibi belirtiler oluşuyor.

Meme kaybı artık çözümsüz değil!

Plastik cerrahinin her geçen gün gelişmesiyle, memesini kaybeden hastalar artık kaderine terkedilmiyor ve vakit kaybetmeden istenilen şekil ve boyutta gerçeğinden farksız, meme protezi takılıyor.

Kanser cerrahisi sonrasında kalan göğüs adelesi, meme dokusu ve deri miktarına göre uygun operasyon tekniği planlanıyor.

Başlıca operasyon tekniklerine gelince...

1 - Deri veya adele altına yerleştirilen doku genişleticiler ile genişletilen bölgenin altına meme protezi yerleştirilmesi.

2 - Sırt bölgesinden döndürülen adele(latisimus dorsi) ve üzerindeki deri ile meme onarımı.

3 - Karın kası ve üzerindeki deriden hazırlanan doku ile onarım.

Bu operasyonların seans sayısı uygulanan tekniğe bağlı olarak değişir. Anestezi şekli ve hastanede kalma süresi o seansta yapılan işleme göre değişiklik gösterir.
Yayın tarihi: 11.04.2001
1035
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.