Güzellik

İdeal güzelliğin yeni yöntemi: Profiloplasty

İdeal güzelliğin yeni yöntemi: Profiloplasty

Gözlerin, burnun, kaşların, dudakların birbirine mesafesindeki uyumla belirlenen altın oran ideal güzelliğin tarifi aslında.

İdeal güzelliğin yeni yöntemi: Profiloplasty
Altın oran denince akla gelen en popüler isim de hiç kuşkusuz Leonardo da Vinci. Başta Mona Lisa olmak üzere Leonardo'nun yapıtlarında altın oran oldukça başarılı bir biçimde kullanılmıştı. Bugünse kendi altın oranımıza "Profiloplasty" uygulamasıyla kavuşmak mümkün.

Profiloplasty özetle, yüzdeki herhangi bir uygulamanın diğer tüm uzuvlarla da uyumlu hale getirilmesi sürecini tanınılıyor ve teoride matematiksel bir sistem iken, pratiğe döküldüğü zaman bir sanat halini alıyor. Kim daha güzel, orantılı bir yüze sahip olmak istemez? Plastik cerrahi ve diğer medikal estetik uygulamalar bu istek etrafında, kusurları gidermek ve güzellikleri öne çıkarmak için çalışıyor. Özellikle yüzümüzde genel beğeniye ve kendi estetik anlayışımıza uygun bir görünüme sahip olmak isteriz. Daha küçük bir burun, dolgun yanaklar, gergin alın gibi... Güzellik anlayışı kültürden kültüre değişse dahi, genel olarak uzlaşılan ve bilimsel olarak da açıklanabilen bir ölçü vardır. Leonardo da Vinci ile popüler olmuş bir kavram olan 'altın oran' kabaca, büyüğün küçüğe oranı olarak ifade edilir. Aslında burnumuzu büyük, çenemizi dar, yanaklarımızı çökük bulup, plastik cerrahiden destek almak isterken, bilerek ya da bilmeyerek bu orana yaklaşmaya çalışmaktayız.

Plastik cerrahi artık bunu daha bilimsel yapıyor ve profiloplasty ile tek bir bölgeyi düzeltmek yerine, onun diğer bölgelerle, örneğin bir burun ameliyatı söz konusuysa, burnun çeneyle, dudaklarla, yanaklarla, alın ve kaşlarla orantısını da gözetip tamamını birbiriyle uyumlu hale getirecek ve ideal orana yaklaştıracak çözümler sunuyor. Yöntemin uygulayıcısı Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naci Çelik, profiloplasty'nin ne olduğunu, nasıl işlediğini ve beklenen sonuçları hakkında bizi aydınlatıyor...Profiloplasty nedir?

Profiloplasty, kişinin yandan görünümünü düzeltmeyi amaçlayan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Tabii ki yandan görünümde asıl belirleyici faktör burun ve dolayısıyla burnu düzeltici işlem olan rhinoplasty'dir. Maalesef pek çok doktor yüz görünümündeki şikâyet nedeniyle başvuran hastalarda işlemin basitliği ve hastaya maliyetinin fazla olmaması nedeniyle hastalara sadece rhinoplasty işlemini önermişlerdir. Bu da burun ameliyatı olduğu halde hala kendisinin daha güzel ya da daha yakışıklı olduğunu hissetmeyen hastaların sayısının artmasına ve yüze uygun olmayan yapay görünümlü burunların çoğalmasına neden olmuştur. Profiloplasty, hastanın sadece yüzünün yan ve oblik (yan ile karşı arası duruş) görünümünü değerlendirmekle kalmaz, bu görünüm üzerindeki etkisi olan ünitelerin kendi aralarındaki oranları da dikkate alır.


Profiloplasty'nin tek tek plastik cerrahi işlemlerinden farkı nedir?

Profiloplasty, yüzü bir bütün olarak değerlendirir; alın-burun açısı, burun-dudak açısı, burun-çene açısı, çene-çene altı oran, çene-boyun açısı, kulak-burun büyüklüğü oranı gibi oranları da dikkate alarak bir uygulama programı önerir. Örneğin, burun ameliyatı olmak için başvuran iri burunlu bir hastada aynı zamanda iri bir çene varsa, hastanın sadece burnuna yapılacak bir işlem iki şekilde sonuçlanır: Hastanın burnu çeneyle orantılı olacak şekilde iri bırakılır ve sonuçta burun şekil olarak güzel olsa bile hastanın burnu ve çenesi eski iriliğinde kalacağı için yüz hatları kaba olur. Bu tür bir işlem sonrası hasta ve çevresi operasyonun hiçbir işe yaramadığını düşünürler, çünkü iri burun hala iri burundur.
Hastanın burnu küçültülür ama çenenin iriliğine göre ayarlanmaz ve sonuçta yüzle uyumlu olmayan, çok güzel görünümlü bir burun yapılsa bile, son derece yapay görünen ve hastayı kesinlikle mutlu etmeyen orantısız bir burun ortaya çıkar. Böyle bir hastada yapılması gereken işlem aynı operasyonda belki de çene ucundaki kemiğin hafifçe törpülenmesi ve yapılacak burnun yeni çeneye göre ayarlanması olmalıdır ki hasta sonuç olarak yüzüne uyumlu ve hoş bir burna kavuşsun.

Yayın tarihi: 08.09.2009
3698
YORUMLAR

Burun estetiğini bende düşünüyorum. Kemerli bir buruna sahibim ve yıllardır yüzüme oranla çok büyük olan burnum hem nefes almamı olumsuz etkiliyor hemde psikolojimi. Burun estetiğinde bu tarz yeniliklerin olması çok güzel.

murtua12 19.09.2009 17:31:59
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.