Güzellik

Güneştir yakar!

Güneştir yakar!

Korunmak gerektiğini hepimiz bilir, yine de her yaz özellikle ilk güneşe çıkışımızda dozajı ayarlayamayız. Biz tehlikelerin altını bir kez daha çizelim, gerisi size kalmış.

Bu yıl biraz geç geldi ama yeni haberlere göre Afrika sıcaklarıyla birlikte geldi yaz. Özellikle açık tenlilerin ve cildi hassas olanların yaz aylarında güneşe çok dikkat etmeleri gerekiyor. Aylık sağlık dergisi Form Sante, Haziran sayısında okurları için Cildiniz Güneşe Hazır mı? başlıklı özel bir ek hazırladı.

Güneş lekeleri

Güneş lekeleri UV ışınlarına uzun yıllar maruz kalmanın sonucunda ortaya çıkıyor. Yirmili yaşlarda hiç lekesi olmayanlar bile ileri yaşlarda güneş lekeleri ile tanışır. Kaçınmanın tek yolu, genç yaşlardan itibaren UVA ve UVB ışınlarından korunmaktan geçiyor.

Cilt yaşlanması

Deride bulunan kolajenler cildin elastikiyetinden sorumlu. Güneş, kolajen sentezini bozarak yüz, boyun ve ellerde gevşemeye neden oluyor ve kırışıklıkları artırıyor. Öncelikle cildi nemsiz bırakıp kırılganlığını artırıyor. Ayrıca ciltteki serbest radikallerin çoğalmasına neden oluyor. UV ışınlarının artırdığı serbest radikaller, cilt kanseri riskini artırmanın yanı sıra erken yaşlanmayı da hızlandırıyor. Serbest radikallerle savaşta en etkili maddeler anti - oksidanlar. Başta E olmak üzere A ve C vitaminleri en önemli anti - oksidanlar arasında. Bunun yanı sıra güneşten koruyucu ürünler de cildin yaşlanmasına karşı koruyucu olarak devreye giriyor. Bu nedenle UVA değeri en az yüzde 90, UVB değeri de en az yüzde 15 - 20 olan koruyucular kullanmaya özen göstermek gerekiyor.

Cilt kanseri

Güneş ışınları DNA'nın yapısını ve bağışıklık sistemini bozabiliyor. Buna bağlı olarak cilt kanseri oluşuyor. UVA ışınlarının cilt kanserlerinin yüzde 35'inden sorumlu olduğu belirtiliyor. UVB ise kanserlerin yüzde 65'inden sorumlu. UVA için koruyucu değeri en az yüzde 90 olan, UVB için ise güneş koruma faktörü anlamına gelen SPF değeri en az 15 olan koruyucular kullanmak yararlı. 11:00 - 14:00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşe çıkmayın. Geniş kenarlı, açık renkli bir şapka ve koyu renk güneş gözlüğü en ideali. Cildi hassas olan çocukların güneş koruyucusu kullanmasında fayda var.

Güneş çarpması

Güneş çarpması, vücudun kontrol edilemeyen bir şekilde aşırı ısınması olarak tanımlanıyor. Bu durum, özellikle merkezi sinir sistemi için oldukça zararlı. Bu durumda vücudun doğal savunması olan terleme yavaşlıyor. 40 derecenin üzerinde ateş, baş ağrısı ve dönmesi, yorgunluk ve hatta koma dahi görülebiliyor. Korunmak içinse yoğun sıcaklarda, özellikle de 12:00 - 16:00 saatlerinde dışarı çıkılmamalı. Bol sıvı tüketilmeli. Şapka takmalı.

Güneş yanığı

Aşırı güneşlenme veya UVB içeren ışık kaynaklarının aşırı kullanımı tüm deri fototiplerinde güneş yanıklarına yok açabiliyor. Güneş yanığı da hücresel zararlara neden oluyor. Cildin soyulması da bir bakıma aktif derinin 'İntihar etmesi' ve erken ölmesi anlamına geliyor. Korunmak için ise güneşe çıkmadan önce mutlaka UVB koruması yüksek bir krem kullanmalı

Güneş alerjisi

Korunmak için; güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmamak, güneşe adım adım çıkmak, pamuklu kumaşlardan üretilen hafif giysiler giymek, 20 koruma faktörlü koruyucu ya da doktor önerisiyle, alerji tedavisinde önerilen kremlerden kullanmak gerekiyor.

Kendini de saçını da koru

Güneşin zararlarından söz etmişken, sizi ve saçlarınızı bu zararlardan korumak için hazırlanmış bir kaç ürüne de göz atalım dedik.

Renk kaybına son

Wella Profesyonel SP Sun serisi, saçınızda UV ışınlarından kaynaklanan renk kaybını yüzde 62 oranında azaltıyor. Sunshine ve Sunset ürünlerinden kullanarak saçlarınızı korumanın yanı sıra cildinizi de nemlendirerek güneşe karşı koruyabilirsiniz. Yetkili Wella kuaför salonlarından System Professional ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Şekillendirici, koruyucu ve onarıcı köpük
Güneşten ve deniz tuzundan yıpranan saçlarınız için BC Bonacure Sun serisinden saç şekillendirme köpüğü...

Güneş sonrasında onarıcı etkiye sahip olmanın dışında güneşe çıkmadan önce uygulandığında koruyucu da olan saç şekillendirme köpüğünü, havluyla kuruladığınız saçınıza sürerek istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Kişiye özel saç bakımı

Saç güzellik enstitüsü Kerastase, güneşin zararlı etkilerine karşı saçları koruyan kişiye özel saç bakım programı Rituel Soleil'i sunuyor.UV ışınları, tuzlu ve klorlu suyun saç üzerindeki zararlı etkisini gidermek için hazırlanan bakım programı sayesinde saçınızı kuru ve mat görüntüsünden kurtarabilirsiniz.

Hızlı bronzluk için

Dior Bronze güneş serisi, Dior Bilim Merkezi tarafından hazırlanıyor. 2004 yılında yenilenen serideki ürünler, Bronze Stimulatör Teknoloji sayesinde güneşin zararlı etkilerine karşı antiaging bir koruma, ayrıca ışıltılı ve hızlı bir bronzluk sağlıyor. Ürünlerdeki Dior'a patentli olan anti oksidan aktif OPC ile cildin doğal savunma mekanizmesı harekete geçiyor ve serbest radikallere karşı cilt korunuyor.
Yayın tarihi: 15.08.2005
1200
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.