Güzellik

Güneş dost mu düşman mı?

Güneş dost mu düşman mı?

Yaz aylarına yaklaştığımız ve kış mevsiminin soğukluğunu unutmaya başladığımız bugünlerde güneş, iyi korunulmazsa derinin en büyük düşmanı.

Güneş dost mu düşman mı

Alman Hastanesi Dermatoloji uzmanı Dr. Belma Bayraktar, güneşin cilt üzerindeki alerjik etkilerini ve nasıl korunulması gerektiğini anlattı:

"Ultraviole ışınları deri üzerinde akut ve kronik olmak üzere biyolojik değişikliklere yol açmaktadır. Akut dönemde güneş yanığı, alerjik reaksiyonlar, lekelenme ve deri kalınlaşması, kronik dönemde ise tekrarlayan maruziyet sonrası deri yaşlanması, deri kanserleri gibi yan etkilere neden olmaktadır.

Ultraviole ışınlarının bir takım kimyasal maddelerle reaksiyona girmesi sonucu fototoksik reaksiyonlar meydana gelir. Bunlarda alerjik mekanizma yoktur. Erken gelişenler güneşe maruz kaldıktan birkaç saat sonra alın, yüz, burun, boyun vb. gibi açık alanlarda yanma, batma hissiyle başlar.

Daha sonra kırmızı kabarıklıklarla içi sıvı dolu kabarcıklar gelişebilir. Psoralenin yaptığı fototoksisite ise 24 saat sonra ortaya çıkarken, 48-72 saat sonra ise pik yapar.

Bu durum sonraki dönemde lekelenmelerle seyreder. Tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar da fototksik reaksiyona neden olabilmektedir. Bazı kanser ilaçları, antibiotikler, antideprasanlar, mantar ilaçları, kalp ilaçları, idrar söktürücüler, boyalar, katkı maddeleri de bu etkiye yol açmaktadır. Limon, kereviz, havuç, maydanoz vb. bitkilerde de aynı özelliğe rastlanmıştır.

Fotoallerjik reaksiyonlar ise 280-600 nm dalga boyundaki ışınların deri ile etkileşmesi sonucu oluşan alerjik reaksiyonlardır. Bazı kimyasal moleküllerin ışığa maruz kalmasıyla alerjenik bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bunların bir kısmı ağız yoluyla alınan, bir kısmı ise dışardan sürülen maddelerdir. Bazıları da dev sarmaşık, çayır otu, bergamot gibi bitkilerdir.

Döküntüler genelde güneşe açık bölgelerde başlar. Ardından kaşıntılı, kırmızı, bazen içi sıvı dolu kabarcıklar meydana gelir ve zamanla diğer bölgelere de yayılabilir."


Cildi genç tutmanın sırrı!

Yayın tarihi: 21.03.2012
4338
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.