Güzellik

Gülümsemenizin ABC'si...

Gülümsemenizin ABC'si...

Dişler, yüzünüzü en iyi tamamlayan, hatta cinselliğinizi bile tanımlayan en önemli şeylerden biridir ve diş deyip geçmemek gerekir...

Güncellenme tarihi:
Gülümsemenizin A'sı

Dişlerin diş eti ile olan ilişkisi (Kırmızı-beyaz ilişkisi)

Kısa ön dişlerinizin üstündeki diş etinizin, gülümserken tamamen ortaya çıkması pek de isteyeceğiniz bir görüntü değildir. Ön iki kesici diş, diş eti ile birleştiği yerin hemen üstünden başlar ve dudak hattı köpek dişlerinin, diş eti ile birleştiği yere, paralel bir kavis çizer. Bu kavis daha yukarıdan geçer ise buna "Yüksek dudak hattı" denir. Tedavisi için, diş etine manikür (Gingivektomi) yapılması gerekir. Bu basit uygulamayla diş etlerinizin görünmesini engellemiş olursunuz.

Kavisin aşağıdan geçtiği durumlarda, ön dişlerin %75–100'ü gözükmez. Buna da "Düşük dudak hattı" denilir. Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu: "Özellikle 30–40 yaş sonrasında üst ve alt dudakların elastikiyetinin giderek azalması sonucunda üst dişlerin daha az, alt dişlerin daha çok gözükmesi de bu gruba girer. Dişlerinizin, daha görünür hale gelmesi için laminate uygulamalarını yaptırmanız, yani dişlerinizin ön yüzeylerini kabartmanız, uç kısımlarına ekleme yaptırarak daha görünür hale gelmesini sağlamanız, zamanla kaybettiğiniz dokunun yerine konulmasını sağlayarak, üst dudağınızın tekrar dolgun, dişlerinizi destekleyen görünüme kavuşturur." diyor.

Bu uygulama yüzünüze daha genç ve güleç bir ifade verir. Beyniniz, aynı filmlerde izlediğiniz robotların beyni gibi çalışır. Bir kişiye bakarken, onun hakkında size ilk bilgiyi veren yeri yüzleridir. Yüz görüntüsünü en çok etkileyen yer ağız, yani dişlerdir.

Gülümsemenizin B'si

Dişlerinizin formları ve renkleridir. Özellikle ön ve yan kesici dişlerinizin formu ve rengi cinsiyetiniz ve yaşınız hakkında karşınızdaki kişiye fikir verir. Genç insanların dişleri daha beyaz ve parlaktır, çünkü dişe parlaklık veren mine tabakası daha fazladır. Zamanla mine tabakanız aşınır, incelir altında bulunan daha sarı ve mat olan tabaka belirginleşir. Hatta dişiniz yıpranarak uçlarında kırıklar ve çatlaklar oluşur.

Daha genç görünümlü dişlere sahip olmak istiyorsanız mineden zengin görünümlü dişler yaptırmalısınız. Yıpranmış, kırılmış dişlerinizin görüntüsünü laminalarla düzelttirebilirsiniz.

Dişleriniz cinselliğiniz hakkında da fikir verir

Erkeklerin dişleri daha köşeli formdadır. Kadınlarınki ise yuvarlaktır. Yan kesici dişlerin yapısının köşeli olması erkeklerde belirgindir. Erkeklerde bir diğer belirgin görüntü de köpek dişlerinin sivri olmasıdır. Kadınlarda tam tersi biraz daha düz ve ön dişe oranla daha küçüktür. Mine boyutunda yapılan törpülemelerle dişlerin formları yüzünüze daha uygun hale getirilebilir. Buna "Countring" işlemi deniliyor. Bu işlemi yaptırmadan önce doktorunuz, diş yüzeyinde törpüleme yapılacak yerleri, asetatlı kalemlerle boyayıp fikrinizi alabilir.

Diş rengi

Bazen, dişlerinizi fırçalasanız da sarı görünüme sahip olursunuz. Bebeklik ve çocukluk döneminizde kullandığınız antibiotiklerin tesiri ile dişlerinizde sarı, hatta kahverengi lekeler oluşur. Bu tip lekelenmelere sahip olmanız "Dişlerini fırçalamıyor musun?" gibi sorularla sık sık karşılaşmanıza sebep olur. Halbuki bu renklenmeler fırçalansa da geçmemektedir.

Dişlerinizin rengi koyu olduğunda ya da bu tip lekelenmelerinizde "18 yaşını geçmiş tüm bireylerde" beyazlatma (Bleaching) işlemi yapılır. 1990'lı yıllarda Amerika'da ağız antisepsisinde kullanılan carbomid peroksitin diş ana rengini ağartıcı özelliği tesadüfen keşfedilmiş ve bundan sonra bu jel geliştirilerek kişiye özel plaklarla gerek evde kendi kendine uygulanarak gerekse muayeneler de özel ışık cihazlarıyla kullanılarak beyazlatmalar yapılmış, başarılı olunmuş ve estetik diş hekimliğinin de vazgeçilmez bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Beyazlatma işlemi artık günümüzde muayenehanelerin vazgeçilmez tedavi yöntemidir, ancak dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır, bir hekimin denetimi olmadan, rast gele market ya da eczanelerden satın aldığınız ağartıcıların kullanımı dişinize zarar verebilir.

Gülümsemenizin C'si >>>

Yayın tarihi: 05.06.2009
2205
dahafazlası
YORUMLAR

ne olursa olsun gülümseyin... güler yüzlü insanlar her zaman daha sıcak karşılanır...

mjddgtkn 21.08.2009 21:14:21
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.