Güzellik

Göz Çevresinde Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Göz Çevresinde Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Göz çevresinde cerrahisiz müdahale gerektiren durumların olduğu gibi cerrahiye ek faydalar sağlayacak pek çok yöntemin de mevcut olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, bu yöntemleri anlattı.

Güncellenme tarihi:

Göz çevresinde cerrahisiz müdahale gerektiren durumlar olduğu gibi, cerrahiye ek faydalar sağlayacak pek çok yöntem mevcuttur. Bunların arasında botoks, dolgu, PRP, radyofrekans, lazer, peeling (kimyasal soyma) uygulamaları başlıcalarıdır.

Göz etrafındaki derin çizgiler ve kırışıklıklar cerrahi yöntemlerle giderilemezler. Bu aşamada botoks çok değerli bir tedavi imkanı sunmaktadır. Göz kenarlarındaki kaz ayakları, kaşların arasındaki dikine çizgilenmeler, alın kırışıklıkları botoks ile her yaşta ve cinsiyette giderilebilirken, aynı zamanda kaş şeklini daha çekici hale getirmek ve kaş düşüklüğüne müdahale etmek botoksla mümkündür.Göz altı halkaları mutlak cerrahi gerektirmeyecek düzeydeyse, morluk ve çökme çok belirginse ışık dolgusu ile tek seansta tedavi pek çok hastanın ameliyatsız sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Alt kapak-yanak bileşkesinde, orta yüz kısmında çökme ve sarkma olan hastalarda kapak-yanak bütünlüğünü sağlayıcı dolgular oldukça fayda sağlamaktadır. Yine üst kapak ve kaş kısmında dolgular kaş altı dokulardaki sarkma-çökmeyi gidererek çok daha sağlıklı, genç bir üst kapak elde etmekte çok yardımcıdırlar. Alt kapağa, üst kapak ve kaşlara, yanak bölgesine uygulanacak dolguların teknik özellikleri farklıdır ve bir bölgede iyi sonuç veren dolgu diğer bölgelerde teknik özellikleri nedeniyle olumsuz sonuç verebilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun uygun yeteneği kadar uygun malzeme seçimi de sonuçlar üzerinde etkili olmaktadır.

Göz çevresinin canlandırılmasında, morlukların ve ince çizgilerin giderilmesinde diğer etkin bir yardımcı yöntem PRP’dir. Bu yöntemde kendi kanımızın içeriğindeki tedavi edici moleküller çok yoğun bir konsantrasyonda hazırlanmakta ve enjeksiyon veya roller yardımıyla gerekli bölgelere verilmektedir. Kendi hücrelerim olduğu için allerji, reaksiyon, yan etki potansiyeli bulunmamaktadır.Göz çevresi ve yüzdeki sarkmaların toparlanması, kırışıklıkların azalması, cildin canlanması için radyofrekans ve ultrason tabanlı cihazlar özellikle ameliyat sonrası dönemde hekime çok yardımcı olmaktadırlar. Ameliyat korkusu olan ya da iyileşme sürecini göze almak istemeyen kişilerde bu yöntemler ağrısız, acısız, yan etkisiz bir tedavi olanağı sağlamaktadır.

Cilt soyarak yeniden yapımı hızlandırmak için lazerler ve kimyasal soyma yöntemleri mevcuttur. Bu tedavilerde ana fikir cildi yüzeyel olarak soyarak yeni ve taze cilt yapımını sağlamaktır. Çoğunlukla mevsimsel seçiciliği olan bu yöntemlerde kısa da olsa bir iyileşme dönemi gerekebilmektedir.

Bunların dışında dermaroller, iple tedavi, mezoterapi gibi pek çok yöntem göz çevresinde uygulanabilmektedir; probleme ve cilt yapısına bağlı olarak en uygun olan yöntemi hekiminiz kişisel tecrübesi ışığında seçecektir

 

Yayın tarihi: 07.12.2016
2211
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.