Güzellik

Göbek bölgesi neden yağlanır?

Göbek bölgesi neden yağlanır?

Zayıf kadınların bile derdi: "Göbek Yağlanması!"

Güncellenme tarihi:
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Oya Yüksek, "Göbek bölgesi yağlanması" hakkında bilgi verdi.

Son dönemlerde göbek bölgesi yağlanması kalça-basen bölgesi yağlanmasından daha büyük bir sorun haline geldi. Lokal yani bölgesel olarak tabir edilen bu tür yağlanmalar zayıf kadınlarda bile görülen sorunun nedenleri arasında ise, yüksek şekerli yiyecek alımının fazla olması, hareketsizlik (oturarak çalışma) ve insülin dengesizliği başta geliyor. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Oya Yüksek, "Göbek bölgesi yağlanması" hakkında bilgi verdi.

İnsülin dengesizliği neden göbek yapar?

Kandaki şekeri kontrol eden bu hormonun kandaki seviyesi çok önemli. İnsülin metabolizması bozulduğu zaman kan şekeri seviyelerinde ve bununla birlikte diğer kan değerlerinde bozulmalar ve özellikle bel-karın bölgesinde yağlanmalar oluşur. Bununla birlikte alınan yüksek karbonhidrat da bu rahatsızlığı tetikler.

Yağlanmamak için kalori mi içerik mi önemli?
2007 yılında Diyabet Merkezi'nin yaptığı bir çalışmada her ikisinin de önemli olduğu kanıtlandı. Araştırma kapsamında; aynı kaloriye fakat farklı besin öğelerine sahip üç beslenme programı hazırlanmış, 62 yaş civarında ailesinde diyabet geçmişi olan ve vücutlarında insülin direnci gelişmiş 11 obez katılımcıya uygulanmış. Bu katılıcılar 28 gün boyunca 1600 kalorilik ve dört öğüne bölünmüş (öğün başına 400 kal) bir program uygulamışlardır. Sonuç olarak; kilo ve yağ değişimleri olmamış fakat yüksek karbonhidrat alındığı zaman vücut yağlarının göbek bölgesine doğru biriktiği gözlemlenmiştir. Diğer bir iddia ise; yüksek karbonhidrat ile birlikte alınan tekli doymamış yağların insülin metabolizmasını düzelttiği için göbek bölgesi yağlanmasını yavaşlattığı ve koruduğudur. Bu çalışmada tekli doymamış besin kaynağı olarak; avokado, ceviz, zeytinyağı, zeytin, çekirdek ve bitter çikolata kullanılmıştır. Bununla birlikte birçok çalışma tekli doymamış yağların insülin metabolizması üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu savunmaktadır.

Göbek eriten hareketleri öğrenmek için tıklayın!

Göbek bölgenizi nasıl kontrol altında tutarsınız?
1. SIKILAŞTIRMA:
Vücut kaslarını korumak için sıkılaştırma(kuvvetlendirme) hareketlerinin yapılması.
2. EGZERSİZ: Yağ yakımı için aerobik egzersiz
3. DİYET: Kalp sağlığını koruyan doymamış yağların çok, doymuş yağların az olduğu Akdeniz Tipi beslenme programı ve kilo yönetimi için gün başına alınan enerjiden 100 kal/gün kısıtlamak.
1. Yüksek karbonhidrat yerine daha düzenli dağılmış öğünleri tercih etmek ve karbonhidrat alımında ise karışık karbonhidrat diye tanımlanan esmer tahıl ürünlerinin tüketilebilir.
2. Salata ve yemeklerde zeytinyağı veya kanola yağı kullanılabilir.
3. Öğün aralarında fındık veya ceviz tüketilebilir.

Yayın tarihi: 06.09.2009
3721
dahafazlası
YORUMLAR

Gerçi basen yağlanmasının sebepleride aynı sanırım. Hareketsizlik, beslenme düzensizliği vs. Yani yağlanma için sebepler aynı çözüm önerileride aynı diyebiliriz. Kalori kısıtlaması, gereksiz şeker ve un alımına son vermek ve spor yapmak. Göbek yağlanması biraz daha tehlikeli iç organlarıda olumsuz etkiliyor.

murtua12 19.09.2009 17:36:20

onu yeme bunu yeme sonra gel 60 yaşına hastalıklardan yiyeme dünya nimetlerinden faydalanamadan öl :-P

mjddgtkn 21.08.2009 20:44:10

valla yağlı yemekleri keseceksin tek çare bu bence.bide düzenli sporu bırakmıycaksın.bi ara yapmayla olmuyo.devamlı yapacaksın.hele çekirdeği ağzına bile koymıycaksın.tabi yapabiilirsieniz.off off bu ne be onu yemem bunu yemem ölmiycezmi yaa :):):)

aaaa280 16.08.2009 23:25:47

kanola bitkisi tamamen laboratuar ortamında geliştirilmiş bir bitkidir.yağının lezzetinden ziyade uzun vadede,olası hastalık riskleri önemlidir.adını vermeyeceğim,ist.daki üniversite hastanesinde genel cerrahide bölüm başkanı,hoca kullanılmamasını tavsiye etti. herşeyin en sağlıklısı;en doğalı'dır,unutmayalım...

selen baran 12.08.2009 13:49:53

tuğçe hnm sanırım sizin engin bilginiz (kanola yağı hk.) Sn. Ender Saraçoğlun dan daha fazla :))

tuğceaylaz a cevap 12.08.2009 13:42:34

kanola yagını sakın kullanmayın tohumu böcekler bıle yemıyor bıraz arastırın tamamen kanseri tetikliyor

tugceaylazz 07.08.2009 12:45:19

egzersiz yapmadan göbek erimez bana göre , mutlaka egzersiz yapılmalı diyorum.

gulkoc66 22.07.2009 01:17:03

kanola yağı tüketiyoruz yaklaşık 6 aydır ve çok memnunum..ayrıca ülkemizde bayanlar göbek bölgesinden yağlanmaya başlar her akşam 10 mekik bile yeterlidir bunu önlemek için..

marjolina 20.07.2009 22:45:12

kanola yağı hiç tüketmedim tadı nasıl acaba diğer yağlardan farkı yoktur umarım zira yiyemem yukarıdaki tavsiyelri uygulamaya başlayacağım umarım iyi sonuç alırım

arex1980 08.07.2009 12:34:54

Kanola bitkisinden elde edilen kanola yağının dünyada zeytinyağından sonra en sağlıklı olarak bilinen ve doğruluğu araştırmalarla kanıtlanmış bir yağdır.

reyhan178 08.07.2009 08:25:43
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.