Güzellik

Fazlası zarar

Fazlası zarar

Bilim dünyası kusursuz bir vücuda sahip olmak adına her yıl yepyeni yöntemlerle hayal dünyamızın kapılarını zorluyor. Bugün, selülitlerden kurtulmak için nereden başlamanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte yanıtı...

Biz kadınların korkulu rüyası olan selülit, yağ dokusu ile damarlar arasındaki sıvı alışverişinin bozulması sonucu meydana geliyor. Artık, yaz mevsimi gelmeden önce tüm kış boyunca ihmal ettiğimiz vücudumuz ve göz­den çıkardığımız ölçülerimizle ilgilenme za­manı geldi. Hal böyle olunca da selülitler­den kurtulmak için herkesi bir telaş alıyor. Peki, sımsıkı ve pürüzsüz bir vücuda sahip olmak için hangi programlara ihtiyacımız var? Yaklaşık iki ay gibi bir sürede vücudun özellikle kalça, basen ve bacak bölgelerinde beliren portakal kabuğu görümünü ortadan kaldırmak mümkün mü? Bugün se­lülit tedavisinde mezoterapi, elektrolipoliz gibi direkt yağ eritmeye yönelik yöntemler kullanıldığı gibi, ultrason, karbondiyoksit, LPG, Triactive (lazerli uygulanan LPG) gibi yağ dokusunu parçalamaya yönelik sistem­ler kullanılmakta. Selülitin derecesine gö­re, sadece birini veya bir kaçını uygulamak ise tamamen uzmanların seçimine kalmış. Peki, bu kararı neler etkiliyor? Öncelikle programın etkili olması için yaş çok belirle­yici bir faktör. Ardından selülitin tipine, lo­kal yağlanma şekline ve cilt dokunuza bakılarak hangi yöntemin veya yöntemlerin uygulanacağına karar veriliyor.

Herkes karbondioksit yöntemini konuşuyor!

"Karbondioksit" yöntemiyle selülitleri or­tadan kaldıran, kusursuz güzelliğe sahip olmanız için estetik tıbbın tüm yöntemlerini kullanan Dr. Ali Kerim Diler'e son yıllarda selülitler üzerinde en etkili yöntemleri ve gündemdeki "karbondioksit" uygulamasının ayrıntılarını sorduk. Bebek'teki kliniğinde çalışmalarını sürdüren Diler, henüz baş­langıç safhasında olmayan selülitler için bir değil, birkaç yöntemi içeren bir program öneriyor. "Selülitleri ortadan kaldırmak için uygulanan yöntemlerin çoğu aslında aynı amaca hizmet ediyor. O da hücrelerdeki mikro-sirkülasyonu düzenlemek, damara elastikiyet kazandırarak gerekli olan ger­ginliği elde etmek. Yani gözle görülür bir etki elde etmek için sadece karbondioksit yöntemi yeterli değil. Sonuca ulaşmak için, kimi zaman birkaç yöntemi birarada kulla­nıyoruz. Birkaç aydır gündemde olan ve biz kadınların "yeni" umut kapısı karbondiok­sit yöntemi acaba gerçekte iddia edildiği kadar etkili mi? Geçmişte kaplıcalarda te­davi amaçlı kullanılan karbondioksit, bu­gün selülitleri ortadan kaldırmak amacıy­la kullanılıyor. Öncelikle belirtelim: İtalya'da ve Latin Amerika'da çok yaygın olan bu yöntem, özellikle ileri derecedeki selülitler için tek başına mucizeler yaratmıyor. Dr. Ali Kerim Diler'e göre hedeflenen etki için en destekleyici yöntemlerden biri. "Bu yön­temin en yüz güldüren tarafı, yeni kılcal damar oluşumuna neden olması. Bu gaz adipositlerin çeperlerini parçalayarak o böl­genin kılcal damar dolaşımını arttırıyor. Ay­rıca metabolik sistemi de hızlandırıyor".

Herkese farklı uygulama

Selülitleri yok etmek için önerilen çözüm­ler, sadece bölgesel fazlalıkları ortadan kaldırmaya yönelik olarak kullanılıyor. Biline­nin aksine, kilo verdirmiyor, zayıflatmıyor. Dr. Ali Kerim Diler: "Doğru uygulamaların seçiminde kişinin yaşı, selülit tipi ve lokal yağlanması önemli. Örneğin, bacak dış yağ­ları için ultrason'u, gevşemeye müsait böl­gelerde elektrolipoliz'i tercih ediyorum, karbondioksit her durumda kullandığım bir yöntem. Dolaşımı düzenlemek için uyguladığımız mezoterapi benim kullandığım adıy­la intradermal, damarsal dolaşımı tamir ediyor, sonunda vücutta biriken "depo" yağları vücudun kullanabileceği yağlara çe­viriyor. Elektrolipoliz'i elektrik akımlarının yağ dokusuna elektrodlarla uygulanması olarak tanımlayabilirim. Kılcal damarlara etki ettiği için selülitler üzerinde son dere­ce etkili. Ultrasonterapi'de dokuya serum fizyolojik enjekte edilerek 10 dakika bekle­niyor. Ardından ultrason uygulanarak bu sıvının yağ hücresinin duvarlarına baskı yapması sağlanıyor ve hücre patlatılıyor. Son olarak, Triactive ise kısaca LPG'nin la­zerle uygulanan versiyonu. Görevi, yağ dokusunda micro-sirkülasyonu canlandır­mak."

Yaşam tarzınızı değiştirin!

Dr. Ali Kerim Diler'e göre selülitlerle başa çıkmak için yaşam tarzı çok önemli. "Ka­dınların neredeyse yüzde 95'inde selülit görülüyor. Uygulamalar esnasında herkese düzenli egzersiz ve protein ağırlıklı di­yetler öneriyoruz. Ayrıca, bol su içmek şart. Hiç hareket etmiyorsanız bile en azından yürüyüş yapın. Eve geldiğinizde bacak­ları kalp seviyesinden yukarı kaldırıp dinlendirin. Haftada bir kez küvete doldurdu­ğunuz sıcak suyun içine bildiğimiz sofra tuzundan atarak uzanın. Bu banyo, vücuttaki ödemi atmak için birebir."

Sağlıklı ve kalıcı çözümler

Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, Fizikom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ihtiyaca göre farklı yöntemlerle selülit derdi çözümleniyor. Burada amaç, herkese kalıcı ve sağlıklı çözümler sunmak. Programlar uygulanırken diyet, spor, enzimterapi, masaj ve topikal krem - jel uygulamalarıyla destekleniyor. Merkezde dirsek, ayak bileği ve diz ağrılarında kullanılan mezoterapi, kan dolaşımının düzenlenmesi için uygulanan lenf drenajı, stimülatörlerle kas dokularını güçlendirmeye yönelik kas programları ve ultrason kullanılıyor. Kişinin durumuna göre hafta iki veya üç kez ol­mak üzere, 8-15 seans tekrarlanan programlarla farkedilir sonuçlar almak mümkün.
Yayın tarihi: 16.07.2004
1341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.