Güzellik

Eyvah, yaşlanıyorum!

Eyvah, yaşlanıyorum!

Yıllar geçtikçe cildinizde meydana gelen kırışıklıklar herkes gibi sizin de canınızı sıkıyor değil mi? Yaşlanmayı geciktirmek için yapılması gerekenler...

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, cilt kırışıklıklarının nasıl oluştuğunu ve alınması gereken önlemleri anlattı!

• Cilt kırışıklıkları nasıl oluşur?

Deriye düzgünlüğünü, parlaklığını ve kıvamını veren maddelerin yaş ilerlemesi (Kronolojik yaşlanma) veya foto yaşlanma (Güneş etkisiyle hızlanmış yaşlanma) sonucunda azalması deri yaşlanmasının, dolaylı olarak kırışıklıkların nedenidir. Bu maddeler arasında deri temel maddesi; kollajen, elastin ve fibronektin sayılabilir. Deri yaşlanması sonucu deri incelir, azalan elastik lifler ve kollajen, deri yenilenme hızının yavaşlaması; kıvrımların ve kırışıklıkların oluşmasına ve deri elastikiyetinin kaybolmasına, deri yüzeyinin kabalaşmasına ve deri renginde düzensizliklere (Pigment değişimlerine, düzensiz pigment dağılımına) neden olur.

• Kırışıklıkların oluşumundaki en önemli faktörler nelerdir?

Güneş, foto yaşlanmanın ve kronolojik yaşlanmanın temel nedenleri arasındadır. Kronolojik yaşlanmayı etkileyen diğer nedenler şu şekilde sıralanabilir:

1. Güneş ışığına maruz kalma oranı (Burada ani, aşırı kızaracak ve soyulacak düzeyde yanma sıklığı, solaryuma girme ve deri fototipi önemlidir. Deri fototipi beyaz tenliden, zenciye kadar olan 6 sınıflandırma içinde değerlendirilmektedir)
2. Çöl gibi sert ve kuru iklim koşullarında yaşamak,
3. Aktif veya pasif sigara içiciliği,
4. Çevre ve hava kirliliği (Egzoz gazları, flor v.s.),
5. Stres,
6. Kalıtım,
7. Beslenme yetersizliği veya dengesizliği,
8. Pasif bir hayat yaşamak (Egzersiz yapmamak, sürekli kilo alıp vermek),
9. Aşırı mimiklerle konuşmak, gülmek (Özellikle çatık kaş çizgisi ve göz çevresi kırışıklıklarını artırabilir)
Yayın tarihi: 03.04.2007
3497
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.