Güzellik

Estetik tıpta en son trend: Kök hücre mucizesi

Estetik tıpta en son trend: Kök hücre mucizesi

Kök hücreler her şeye dönüşebilen vücudun kökünü oluşturan hücreler demektir. Herkesin vücudunda kök hücreler bulunur. Ama bebekken bu kök hücreler daha fazladır. Ancak ilerleyen yıllarla beraber bu hücrelerde azalmalar olur.

Güncellenme tarihi:
Estetik tıpta en son trend: Kök hücre mucizesi
Yapılan son araştırmalarda insanda daha çok kök hücre bulunan bir depo olduğu ortaya çıktı: Yağlar.Yağ dokusu içinde kemik iliğinden 500 kat daha fazla kök hücre bulunuyor. Ve artık biz bunu dışarıdan da elde edebiliyoruz. Yağ dokusu içinden kök hücreleri ayırmak veya zenginleştirmek de mümkün. Estetik tıpta en son trend olan kök hücre mucizesi hakkında merak edilenleri Medikal Estetik Uzmanı Emre Çiçek cevaplıyor.

Kök hücre tedavileri, estetik alanında yaşlanmayı önleyebilecek mi?

Yaşlandıkça yüze gençliği veren dolgunluk azalır, yumuşak dokunun kaybı başlar, cilt incelir, cilde oksijen taşıyan damarlar azalır ve kaslar erir. Estetik açıdan elimizdeki tedavi yöntemleri ile sarkmış cildi gerebiliyor, asabiliyor veya boşalan dokuyu doldurabiliyoruz. Ama bunlar problemi tedavi etmiyor, sadece görüntüyü düzeltiyor. Kök hücre tedavisi % 1 gençlik aşısı gibi çalışabiliyor. Çünkü bu hücreler çevrelerindeki ortama göre değişim gösterip çoğalan hücreler...
Yani kişinin yağ hücresine ihtiyacı varsa bu hücreler yağa; damar hücresine ihtiyacı varsa damara; deriye ya da ne gerekiyorsa orada ona dönüşüyor. Hatta Japonlar bu yöntemle meme büyütmeye bile başladılar.

Uygulama nasıl gerçekleştiriliyor?

Kök hücre bakımından zenginleştirilmiş dermaheal maddesini yüze naklederek hem kırışıklıkların giderilmesi hem de cildi daha parlak ve daha gergin hale getirmek için kullanıyoruz.
Uygulama yaklaşık olarak yarım saat kadar sürüyor ve genellikle bu işlemi anestezisiz yapıyoruz. Tedavinin yılda bir uygulanması gerekebiliyor.


Bu yöntemin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Diğer yöntemlere göre daha kalıcıdır ve içlerinde en iyisidir... Onlarca hastada elmacık kemiği, burun, yanak üzerinde uyguladık. 40 yaşına kadar yüzde kızarıklık yok ama sönme oluyor; yüze dolgunluğunu veren yağ dokusu sönüyor. Biz buraya önceden yağ dokusu koyardık. Artık hücrelerden zenginleştirilmiş kök hücre koyuyoruz. Kök hücre bakımından zenginleştirilmiş yağ dokusunu cilde verdiğimiz zaman, kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra cildin parlaklığı geri gelmeye başlıyor, yaşlılık lekeleri düzeliyor. Ayrıca yağ dokusu koyduğumuz zaman, yağ dokusunda kayıplar olacağı için daha çok miktarda koymak zorunda kalıyorduk. Bu yüzden daha çok miktarda ödem oluyordu. Ayrıca bu yağ dokularının tedavi edici bir özelliği de yoktu. Kök hücrelerden zenginleştirilmiş dokuyu koyduğumuzda ise koyduğumuz kadarı zaten yüzde kalacağı için, daha fazla koymamıza gerek yok. Bunun için yüzde ödem çok daha az
oluyor. Bu yöntemle hasta bir günde normale dönüyor. Kalıcılığı ise çok fazla. Kişinin cildi üç sene sonra, yapılmadan önceki halinden daha iyi durumda oluyor. Ayrıca yan etkisi olmayan bir yöntem.
Ayrıca bu yöntemi yüz bölgesinde kaza, hastalık gibi sebeplerden oluşan deformasyonları gidermek için de kullanıyoruz.


Tek iğneyle gençlik aşısı!

Estetik cerraha teslim olmadan...
Yayın tarihi: 14.09.2009
4605
YORUMLAR

cok güzel bende düşünüyorum yaptırmayı ama ücret ne kadar?

vicdan yalcıntepe 22.11.2011 00:38:42

bence tek kelimeyle cok guzel bi bulus...bence estetik gelisimi gelecek yillar icinde onemli,ve bence tum kadinlari kurtaracak bi bulus

zainab ahmed 13.02.2011 19:29:11

Bunu duymuştum. Etkili bir yöntem olacağını düşünüyorum. Çünkü insan vücudundaki en ufak kanama, yara vb şeyleri vücudumuz kendisi onarıyor. Yaşlanma etkilerininde tedavisi vicudumuzda saklı bencede.

murtua12 19.09.2009 17:16:29
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.