Güzellik

Estetik kazaları tarihe karışacak!

Estetik kazaları tarihe karışacak!

Geliştirmiş olduğu mikro kesme yöntemi ile burun estetiği ameliyatları konusunda tüm dünyada otorite kabul edilen plastik cerrah ve heykeltraş Op. Dr. Yakup Avşar, operasyonlarında estetik kazalarını tarihe karıştıracak üç boyutlu tasarım teknolojisini kullanmaya başladı.

Güncellenme tarihi:
Estetik kazaları tarihe karışacak!
Estetik yaptırmayı düşünüyorsanız ancak yüzünüzün ameliyattan sonra neye benzeyeceği konusunda şüpheye düşünüyorsanız işte size yüzünüzün ameliyattan sonraki halini gösteren yeni bir cihaz. Dünyada medikal fotoğraflamanın öncüsü sayılan Canfield Scientific tarafından geliştirilen "Vectra 3D" görüntüleme sistemi plastik cerrahide yeni bir çağ başlatıyor çünkü hastalar ameliyat öncesinde ameliyat sonrası sonucu üç boyutlu olarak görebiliyorlar. Estetik cerrahide devrim olarak nitelendirilen bu teknoloji sayesinde doktor ve hasta operasyonu karşılıklı değerlendirip, ameliyat sonrası hastanın yeni görüntüsünü birlikte planlayabiliyorlar.

Geleceği görmek mümkün

Vectra 3D görüntüleme sistemi sayesinde, multi-lens özel bir kamera kullanarak 2 milisaniyeden az bir süre içinde hastanın 360 derece görüntüsünün çıkarılmasını sağlıyor. Bu görüntüler daha sonra Vectra 3D Görüntüleme Aracı yazılımına yüklenerek, hastanın konsültasyonunda kullanılıyor. Bu yazılım doktorun hastaya vücudun çeşitli yönlerden, sümule edilmiş, ameliyat öncesi ve sonrası karşılaştırmalı görüntülerinin ameliyattan önce göstermesini sağlıyor.

Konuya ilişkin olarak estetik kazalarının "üç boyutlu tasarım teknolojisi" ile tarihe karışacağını belirten Op. Dr. Yakup Avşar: Estetik ameliyatlarda olumlu sonuç almanın her zaman mümkün olmadığını, ameliyat sonrasında istenilen sonucu elde edebilmek için ameliyat öncesinde sonuca en yakın tasarımın yapılması gerektiğini belirterek, estetik ameliyatlarında hastanın beklentisi ile yapılabileceklerin örtüşmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Operasyon öncesinde hastanın ne istediğini iyi anlaması ve hastaya beklentisinin ne kadarının gerçek olabileceğini söylemesi gerektiğini ifade eden Avşar, estetik operasyonlarında doğal görünümün önemli olduğunu vurguladı.

Otantik güzellik korunmalı

Op. Dr. Yakup Avşar: "Üç boyutlu bir dünyada yaşıyoruz ve ne yüzümüz ne de burnumuz düz yani 2D değiller. Yüz plastik cerrahisi tamamen üç boyutlu klinik bir sanat. Cerrahlar olarak, yüz şeklini gençleştirirken üç boyutlu bir perspektiften bakmaya başladık. Artık kontür değişikliklerine sadece gerdirme ve kaldırmadan daha çok önem veriliyor. Vectra 3D hastanın ve benim aynı estetik vizyondan bakmamızı sağlıyor. 3D teknolojisi günlük hayatımızda büyük bir yer teşkil ediyor ve bu önemin gün ve gün artacağından hiç şüphe yok. Filmlerde bunun gerçekleşmesine zaten tanık oluyoruz. 3D teknolojisi hayatı daha otantik ve gerçek görmemizi sağlıyor. Bir plastik cerrah olarak bu cihaz bana büyük bir kolaylık sağlıyor. Çünkü ne kadar değişikliğin hastanın yüzünün kendi kalarak güzelleşmesini sağladığını artık biliyor ve önceden görüyorum.
Plastik cerrah olarak hastalar beni kültürel hassasiyete verdiğim önem için tercih ediyorlar. Küçük değişiklikler hastanın otantik güzelliğini inanılmaz derecede arttırırken kültürel ve etnik yapısını da korumasını sağlıyor. Vectra 3D bu değişiklikleri hasta ile ameliyat öncesi paylaşmamı sağlayarak, ameliyat yol haritasını hasta ile beraber oluşturmamızı sağlıyor." dedi.


Yayın tarihi: 10.03.2010
3717
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.