Güzellik

Estetik Çene ve Yüz Cerrahisi

Estetik Çene ve Yüz Cerrahisi

Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner, estetik çene ve yüz cerrahisini anlatıyor.

Diş yapısı, özellikle diş dizilimi çene ve yüz estetiğinde çok önemli bir rol oynar. Çene ve yüz yapısındaki bozuklukları düzeltmek için çeşitli tedavi teknikleri mevcuttur.

“Ortognatik cerrahi yani estetik çene ve yüz cerrahisi; ortodontist ve plastik cerrah tarafından planlanarak uygulanan, çene ucu, alt çene, üst çene veya hepsinde birden değişiklik elde edilebilen bir tedavi tekniğidir.”
Estetik çene ve yüz cerrahisi nasıl yapılır?

“Hastanın ayrıntılı bir inceleme ve planlama sürecinin ardından, diş telleri takılır. Diş telleriyle 3 ay ila 1 sene arasında değişen bir sürede tedavi uygulandıktan sonra genel anestezi altında gerekli ameliyatlar yapılır. Ardından yaklaşık 6 ay ila 1 sene diş telleri ile tedaviye devam edilir ve bu sürenin sonunda teller çıkartılarak tedavi sonlandırılır. Ortognatik cerrahi tedavisi ile çoğu zaman ön yüz ve profil gibi dış görünümde belli oranlarda değişiklikler elde edilebilir.”

Ortognatik cerrahi kimlere uygulanabilir?

Dr. Onul Üner “Estetik çene ve yüz cerrahisi 18 yaşından büyük, alt çenesi geride, ileride veya yamuk… çene ucu büyük, sivri, önde veya geride… Üst çenesi geride veya eğimli… Üst dişleri ve dişetleri aşırı görünen… Ön ya da arka dişleri birbirine değmeyen ve aralarında açıklık bulunan… Üst çenesi aşırı dar olan, arka grup dişleri birbirine değmeyen ve bu sebeple çiğneme güçlüğü yaşayan, üst ön grup dişleri konuşurken ve gülerken görünmeyen, üst hava yolunun dar olmasına bağlı olarak nefes alırken güçlük çeken ve horlama problemi yaşayan kişiler ortognatik cerrahi tedavisinden faydalanabilir.”

Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner

Yayın tarihi: 18.05.2016
2812
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.