Güzellik

Estetik Burun Cerrahisi - Rhinoplasty

Estetik Burun Cerrahisi - Rhinoplasty

ESTETIS Plastik Cerrahi , estetik cerrahi ve çene yüz cerrahisi alanında hizmet veren bir kuruluştur. Estetik diş tedavisi bünyesinde bulunan diğer bir bölümdür. Dr.Serhat Tuncer Plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanıdır. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi bölümünden uzmanlığını almıştır, 1996 yılından beri kendi kliniğinde hizmet vermektedir.

Estetik Burun Cerrahisi - Rhinoplasty

Burun yüzde en dikkat çeken bölge olduğu ve yüze ifadede önemli bir rol oynadığı için ameliyat planı ve önceden değerlendirmesi ayrı bir önem arzeder.

Burun estetiği isteyen kişilerin değerlendirilmesi kliniğimizde şöyle yapılmaktadır. Öncelikle kişinin nasıl bir burun istediği ve neden istediği karşılıklı konuşma ve soru-cevaplarla anlaşılmaya çalışılır. Daha sonra bilgisayarlı yüz analizi ile arzu edinilen ve yapılabilecek burun şekline cerrah ve hasta ortak karar verir.

Burun ameliyatlarında iyi sonuç alınabilmesi için kişinin deri yapısını iyi değerlendirmek ve elde edilecek sonucu yaptıracak kişiye izah etmek gerekir. Kalın derisi olanlarda istenen şekil kolayca elde edilemez ancak ince derili ve çok büyük olmayan burunlarda alınan sonuçlar daha başarılıdır. Bu avantajın yanında da ince derisi olanlarda hata yapmaya izin vermemesi dezvantajıdır. Çünkü kalın deri iskelet yapıdaki hataları gizler ince deri hataları gösterir.

Nefes alma problemi olanlarda deviasyon ameliyatı estetik burun ameliyatı ile aynı seansta yapılır. Burun estetiği ameliyatları en erken bayanlarda 16 yaşında erkeklerde 18 yaşında yapılır.

Her buruna aynı cerrahi teknikle işlem yapılmaz. Kliniğimizde uygulanan birden fazla burun ameliyatı tekniği vardır. Örneğin; çok eğri yada daha önce burun operasyonu geçirmiş sorunlu burunlarda açık rhinoplasty tekniğini uygularız. Daha basit burunlarda diğer klasik yöntemlerden birini seçeriz.Burun ameliyatlarında, küçültme, eğrilikleri düzeltme, burun ucunda şekil düzeltme, daha önce yapılıp çökme olmuş burunlarda kemik ve kıkırdak grefti ile yükseltme gibi uygulamalar yapılır.

Burun ameliyatları genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta o gece veya ertesi gün evine gider. Burun tamponları ertesi gün alınır.Özel bir burun splinti bir hafta kadar tutulur. Göz çevresinde şişme ve morluklar olabilir. Bu şişlikler 3-4 gün içerisinde geriler; Morluk olmuşsa bir hafta-on gün içerisinde kaybolur.

Burunda gözle görünen ödemler bir ay içerisinde geriler. Diğer hafif ödemler 3-6 ay kadar devam eder ve kaybolur. Burun gerçek şeklini ortalama 6 ay içerisinde alır.

Ameliyat sonrası uyulması gereken kurallar

* İlk hafta sırt yüksek yatılır.
* Bir hafta verilen antibiyotik ve nefes açıcı damlalar kullanılır.
* İlk hafta banyo yaparken yüz ıslatılmaz.
* Yerden ağırlık kaldırılmaz.
* İlk bir ay aletli yada toplu sporlar yapılmaz
* İlk bir ay çok sıcak suyla duş yapılmaz sauna ve solaryuma girilmez.
* Kesinlikle güneşlenme yasaktır ama 2. haftadan sonra denize girilebilir.Şapka ve koruyucu sürülmek şartıyla. Morluklar devam ediyorsa güneş kesin kes yasaktır.

Adres: Estetis Plastik Cerrahi, Abdi İpekci cad. Ada apt. No:26/16 Nişantaşı
Tel : (212)233 39 02,03,04
Fax : (212)241 30 96
e-mail: fstuncer@superonline.com

Yayın tarihi: 22.10.2002
1488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.